Toyota büyüyor

Elektrikli otomobil geliştirme çalışmaları küresel düzeyde son hız devam ediyor. Bu kapsamda, üreticiler arasında işbirlikleri de gündeme geliyor.

Toyota büyüyor
HABERİ PAYLAŞ

Son olarak, Japon otomotiv üreticisi Toyota, Çin’de birden fazla üretici ile yakıt hücresi sistemi üzerine ortaklığa gittiğini duyurdu.

Pekin merkezli yeni şirkette Toyota, FAW, Dongfeng, Beijing Automotiv, GAC ve Beijing SinoHytec ortaklığı bulunuyor. 46 milyon dolar yatırımla kurulan şirketin yüzde 65’i ise Toyota’nın kontrolünde bulunuyor.

Toyota’nın attığı adım, şirketin önümüzdeki yıllarda hibrit araçlar haricinde yüzde yüz elektrikli otomobil geliştirmeye de yöneleceğini gösteriyor.

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına ev sahipliği yapan Çin, aynı zamanda en çok elektrikli aracın satıldığı ülke konumunda bulunuyor. Çin’in pazar büyüklüğü ABD’li üretici Tesla’nın da kendi ülkesi dışında ilk fabrikayı Çin’de açmasına yol açmıştı.

800 KİŞİLİK İSTİHDAM

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ise, İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü ile kayıtlı ve nitelikli işgücünün desteklenmesi için kısa süreli adaptasyon ve sertifika eğitimleri düzenlenmesine ilişkin protokol imzaladı.

Yapılan açıklamaya göre, proje ile İŞKUR’a kayıtlı iş arayanlar, kaynak, montaj ve boya işçiliği alanlarında 800 kişinin eğitim sonrası fabrikada istihdam edilmesi sağlanacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X