Trafikte araç kirliliğine çözüm!

Sürdürülebilirlik stratejisti Leyla Acaroğlu, ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe 4. Ar-Ge Proje Pazarı’nda yaptığı sunumda, “Uber” araç ağıyla insanların taksi alışkanlıklarının değiştiğini söyledi.

Trafikte araç kirliliğine çözüm!

Bursa İnovasyon-Tasarım Buluşmaları kapsamında Türkiye Otomotiv Sektöründe 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışması programı Merinos Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda yapıldı. Çevre, inovasyon ve sürdürülebilirlik üzerine sunum yapan sürdürülebilirlik stratejisti Leyla Acaroğlu, Meksika’da trafikte araç kirliliğini yok etmek için hükümetin uyguladığı sistemi anlatarak, “Meksika hükümeti, bir aracın haftada sadece 3 defa trafiğe çıkmasına izin verdi. Böylece trafikteki araç kirliliğini yok etmek istiyordu. Araç ihtiyacını çözmek isteyen halk, bu kez ikinci, hatta üçüncü araçları almaya başladı. Böylece araç kirliliği kayboldu derken daha fazla arttı. Mesele tek bir noktadan çözülmüyor” dedi.

Uber araç ağıyla hem ekonomik, hem de çevre kirliliği açısından faydalar elde edildiğini ifade eden Acaroğlu, “Ben Amerika’da yaşıyorum. Bu sistem İstanbul’da da var. Kredi kartınızı araca takıyorsunuz, ne zaman, ne kadar kullanırsanız o kadar kredi kartınızdan kesiliyor. Hiçbir şekilde para harcamıyorsunuz. Bu sistem ile birlikte insanların taksi alışkanlıkları da değişti. Bu sistemi uygulayan Car2Go’nun 1 milyon aracı bulunuyor. Bu sistem ile dünyada 6 milyar dolarlık bir endüstri var. Paylaşım ekonomisine de değer vermiş oluyorsunuz. Bu sistem ile daha çevreci ve ekonomik yöne doğru gidiyorsunuz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X