Tren gerginliği

Sırbistan’ın başkenti Belgrad ile Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitrovica şehri arasında yapılması planlanan seferlerin tanıtımı amacıyla yola çıkan tren, Kosova’dan izin alınmadan ülkeye girmek istemesi üzerine geri çevrildi.

Tren gerginliği

Üzerinde farklı dillerde “Kosova Sırbistan’dır” yazısının bulunduğu tren, Belgrad’dan yola çıkmasının ardından Kosova sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Rashka şehrinde yetkililerce durduruldu. Tren bir süre burada bekledikten sonra hareket noktasına döndü.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Sırbistan’dan milliyetçi afişlerle gelen trenin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Kosova, hareket özgürlüğüne saygı duymakta ancak Kosova anayasasına aykırı içerikteki bir tren girişi kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu. Thaçi, “Sırbistan’ın izin almadan tren seferlerini başlatması tehlikeli bir provokasyondur” sözlerini kullandı.

Başbakan İsa Mustafa da düzenlediği basın toplantısında, gelişmelerden ‘endişe’ duyduğunu ifade etti. Mustafa, “Trenin geri dönmesi gerekli bir eylemdi. Bağımsız ve egemen Kosova’ya girişi izin verilemezdi. Trenin Kosova’ya girmesi halinde ülke yasaları doğrultusunda hareket edilirdi” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X