Trump’ın ilk imzası Obamacare’in iptali

Yeni ABD Başkanı Trump, Oval Ofis’teki ilk saatlerinde iki kararnameye imza attı. Trump’ın, kamuoyunda ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptalini öngören metni imzaladığı bildirildi.

Trump’ın ilk imzası Obamacare’in iptali

ABD’nin yeni Başkanı olan ve önceki gün yemin ederek görevine başlayan Donald Trump, Oval Ofis’te imzaladığı ilk kararnamede, eski Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan ve ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptali sözüne bağlı kalacağının sinyalini verdi. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Oval Ofis’te başkan olarak geçirdiği ilk saatlerinde iki kararnameye imza atan Trump’ın, kamuoyunda ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptalini öngören metni imzaladığı bildirildi.

İLK İCRAAT

Amerikan kamuoyunda uzun zamandır tartışmalara neden olan ve Trump’ın “İlk icraatım iptal etmek olacak” dediği Obamacare, Cumhuriyetçilere göre vatandaşlara yüksek maliyetler üretiyor.

Trump kararnamesinde, “Obamacare’in vatandaşlar üzerindeki ekonomik yüklerinin azaltılması için” gerekli önlemlerin alınacağına vurgu yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi, geçen hafta içinde Obamacare’in kaldırılmasını kolaylaştıracak bir düzenlemeyi onaylamıştı. Söz konusu düzenleme, Temsilciler Meclisi’nden önce Senato’da da kabul edilmişti. Bu düzenlemeyle Cumhuriyetçilerin Obamacare’in kaldırılmasına bir adım daha yaklaştıkları ifade edilmişti.

FEDERAL DÜZENLEMELER

“ABD’nin en yaşlı başkanı” ünvanını alan Donald Trump işbaşı yaparken, imza bekleyen tüm federal düzenlemeleri de dondurdu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Trump’ın verdiği talimatla, farklı bakanlık ve kurumlara atanan yeni isimler koltuklarına oturana kadar imza bekleyen tüm federal düzenlemelerin dondurulduğu bilgisi paylaşıldı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X