Trump’ın kararına yargı engeli

ABD’de Seattle kentindeki federal bir yargıç, Trump’ın Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarına getirdiği vize yasağını, ülke genelinde geçici olarak durdurma kararı aldı. Dünyanın birçok ülkesinde söz konusu yolcular tekrar ABD uçuşlarına kabul edilmeye başlanı

Trump’ın kararına yargı engeli

ABD’de ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinin Seattle kentinde görev yapan federal yargıç James Robart, Başkan Donald Trump’ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına getirdiği vize yasağını ülke genelinde geçici olarak durdurma kararı verdi. Trump ise attığı sosyal paylaşım sitesinden attığı tweet ile yargıç James Robart’a eleştirilerde bulundu. Kararı veren yargıcı ‘sözde yargıç’ diye eleştiren Trump, “Kanuni yaptırımı ülkenin elinden alan sözde yargıcın fikri gülünç ve yakında geri alınacak” ifadesini kullandı. Başka bir tweetinde ise Trump, bir ülkenin güvenlik sebebiyle kimin giriş ve çıkışına izin vereceğine karar verememesinin büyük sorun olduğunu ifade etti.

DAVA AÇILMIŞTI

Yargıç Robart’ın, Trump’ın imzaladığı kararname kapsamındaki vize yasağını durduran kararını sözlü olarak verdiği, kararın yazılı olarak da kısa süre içinde açıklanacağı bildirildi. Eski Başkan George W. Bush döneminde atanan federal yargıç Robart’ın yazılı kararının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesinin ardından, bakanlığın gerekli incelemeyi yapacağı kaydedildi. Washington eyaleti, iki gün önce Başkan Trump’ın kararının iptali için dava açmıştı. Eyalet Başsavcısı Bob Ferguson, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, federal hükümetin karara uymasını beklediklerini vurguladı. “Bunun için hukuk fakültesine gittik” ifadesini kullanan Ferguson, gerektiğinde konuyu Yüksek Mahkeme’ye kadar taşıyacaklarını bildirdi.

YOLCULAR KABUL EDİLDİ

Karar sonrası Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde havayolu şirketleri söz konusu yolcuları tekrar ABD uçuşlarına kabul etmeye başladı. Federal yargıcın kararından sonra Atatürk Havalimanı’nda söz konusu yolcuların seyahatlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Suriye, İran, Irak, Sudan, Yemen, Libya ve Somalili bazı yolculara Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye giden tarifeli seferlerde uygulanan giriş yasağı kaldırıldı. Bazı hava yolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı’ndan New York, Washington, San Fransisco ve Los Angeles’a düzenleyeceği seferleri için terminale gelen yolcuların bilet işlemleri yapıldı. Atatürk Havalimanı’nda ABD yolculuğunun men edilmesi sonrası ağlarken görüntülenen Suriyeli Nael Zeino’nun da sabah Lufthansa Havayolları uçağı ile Almanya üzerinden ABD’ye gittiği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın vize yasağıyla ilgili olarak 60 bin civarında kişinin vizesinin iptal edildiğini bildirmişti. Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosu avukatı Erez Reuveni ise bu sayının 100 bin civarında olduğunu açıklamıştı. Vizeleri iptal edilen bu kişilerin ülkeden ayrılıp yeniden girmek istemeleri halinde ya da zaten ülke dışında bulunmaları durumunda, yeniden Amerikan vizesine başvurmaları gerekecek.

BEYAZ SARAY’DAN TEPKİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise yazılı bir açıklama yaparak federal yargıç James Robart’ın kararını eleştirdi. ABD Adalet Bakanlığının “mümkün olan en kısa sürede” Başkan Trump’ın kararnamesini tekrar uygulamaya çalışacağını belirten Spicer, “Başkanın emri ülkemizi korumayı hedefliyor ve anayasal yetkisi var. Başkanın Amerika halkını koruma sorumluluğu var.” ifadesine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X