Trump’ın kararını mahkeme askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamesi, ABD’de bir federal mahkeme tarafından geçici süreyle askıya alınırken, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verildi.

Trump’ın kararını mahkeme askıya aldı

ABD’de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

ABD’ye yasal giriş vizeleri bulunan iki Iraklının New York JFK Havalimanı’nda ülkeye giriş izni verilmemesinin ardından, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (The American Civil Liberties Union-ACLU) girişimi ile başlatılan dava sonuçlandı. New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının ‘onarılmaz bir zarara’ neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya alan ve Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnamenin cuma günü yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda iki Irak vatandaşı göz altına alınmıştı. Trump kararnamesi nedeniyle değişik sınır kapılarında 100-200 kişinin gözaltında tutuldukları ifade ediliyor.

UÇAĞA BİNEMEDİLER

ABD Başkanı Donald Trump’ın, bazı ülke vatandaşları için getirdiği ABD’ye giriş yasağı nedeniyle birçok yolcu Atatürk Havalimanı’ndan bu ülkeye gidemedi. Trump’ın başkanlık kararnamesini onaylamasının ardından ABD’ye gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen yolculardan bir kısmı uçağa alınırken, bazılarının binişine izin verilmedi. Karar doğrultusunda Suriye, İran, Irak, Sudan, Yemen, Libya ve Somali’den bazı yolcuların ABD’ye gitmek üzere uçağa binmesine izin verilmediği belirtildi. 

Suriyeli Nail Zaino, bir havayolu şirketinin tarifeli seferiyle Los Angeles’e gitmek üzere havalimanına geldiğini belirterek, “ABD’ye gidebilmek için gerekli evrakları tamamlayarak, vizemi aldım. Suriye pasaportum var. Buraya geldim, gerekli evraklarımı gösterdim. Bütün sorumluluklarımı yaptım. Bana vizemin iptal olduğu söylediler. Tekrar konsolosluğa gitmemi önerdiler. Karım ve çocuğum iki yıldır orada yaşıyor. Bu ayın 27’sinde vizemi aldım. Trump’ın kararı ile aynı gün. Vizemi aldım ve biletimi aldım. Ancak iptal olduğu söylendi” diye konuştu.

Gözyaşlarını tutamayan Zaino, yetkililerce ülkesine gönderilmek üzere transfer salonuna götürüldü.

Eşi, kız kardeşi ve iki çocuğuyla New York’a gidecek olan Iraklı Ahmed Zuhair de yeşil kartı olmasına rağmen uçağa alınmadı. Zuhair, iki yıldır ABD’de yaşadığını ve 2 hafta önce Irak’a gittiğini belirterek, “ABD’ye giremeyeceğimi öğrenince uçuşumu iptal etmek zorunda kaldım” dedi.

Öte yandan Körfez ülkelerine ait büyük hava yolu şirketlerinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararını uygulamaya başladığı bildirildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X