TSK, IŞİD’in kullandığı 3 binayı vurdu

TSK tarafından, “Fırat Kalkanı Harekatı” kapsamında, Kunduriyah ve Arap İzzah bölgelerinde, IŞİD mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit ve teyit edilen üç binanın Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiği bildirildi.

TSK, IŞİD’in kullandığı 3 binayı vurdu
HABERİ PAYLAŞ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Kunduriyah ve Arap İzzah bölgelerinde, IŞİD mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit ve teyit edilen üç binanın Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiği bildirildi.

TSK’dan yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı’nın IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos 2016’da başlatıldığı hatırlatıldı.

Harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM’nin IŞİD’le mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda bugün saat 11.52’de Kunduriyah, saat 11.57 ve 12.00’de Arap İzzah bölgelerinde IŞİD mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit ve teyit edilen 3 binanın Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiği bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgesinde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren TSK, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir.

Bu kapsamda sivil zayiatın meydana gelmemesi maksadıyla son teknolojik yöntemler kullanılmakta, buna ilişkin tüm tedbirler alınmakta, elde edilen görüntü ve tespitlerle, hedefler hassasiyetle saptanmakta, hedeflerin sivil yerleşim yerlerine belirli kıstaslardan daha yakın olmamasına ve sivillerin zarar görmemesine mutlak şekilde dikkat edilmektedir.

Etki altına alınması uygun bulunan terörist hedefleri, hedefin imhası için gerekli ve orantılı ateş sağlayan uygun mühimmatla (akıllı/güdümlü) bir plan dahilinde ateş altına alınmakta, kesin terörist olduğu teyit edilmeyen hedefler asla ateş altına alınmamaktadır.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X