TSK’nın kılıçlarını Bursalı usta restore ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan ve hasar görmüş tarihî kılıçları Bursalı usta restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturuyor.

TSK’nın kılıçlarını Bursalı usta restore ediyor

Türkiye’nin en kaliteli bıçaklarını ve kılıçlarının imâl edildiği Bursa’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin törenlerde kullandığı tarihî kılıçlar tamir için Bursalı ustaya geliyor.

Türkiye’nin her yerinden Bursalı bıçak ve kılıç ustası İsmail Güler’e TSK’da subayların kullandığı 60 yıllık kılıçlar restorasyon için geliyor. Bursalı usta her biri 60 yıllık dövme çelikten yapılmış ve yenisi yapılmayan tören kılıçlarını restore ederek TSK’ya teslim ediyor.

İsmail Güler, bir haftada restore ederek bitirdiği kılıçlardan 750 ila bin lira arasında ücret alıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerini törenlerinde kullanılan kılıçlar askeri törenlerde kınlarından çıkartılıp omuzlarına alınarak geçiş törenindeki askerler tarafından kullanılıyor.

“Bu kılıçların yenisi yapılmıyor”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tören kılıçlarının restore edilmek için kendilerine geldiğini ifade eden İsmail Güler, “TSK’da törenlerde kullanılan bu kılıçlar yere düşüp kırılınca restore edilmek için bize geliyor. Bu kılıçların yenisi yapılmıyor. Bu kılıçlar dövme çelikten yapılmış. 60 yıllık kılıçlar. Yenisi yapılmadığı için zarar gören kılıçlar restore için bize geliyor. Biz de onları bir haftada restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturuyoruz. Yaptığımız işten 750 ila bin lira arasında fiyat alıyoruz” dedi.

İHA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X