Tüketiciden rekor gıda enflasyonu uyarısı

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, şubat ayı sonu itibariyle, bir yıllık dönemde tüketicinin gıda enflasyonunun rekor düzeyde artış gösterdiğini söyledi.

Tüketiciden rekor gıda enflasyonu uyarısı

Çakar, yazılı açıklamasında, söz konusu dönemde memur, işçi ve emeklilerin 68 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçinin ise 54 temel gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğünü ve yoksullaştıklarını belirtti. Gıda enflasyonunda son bir yıldaki artış oranının TÜİK’e göre yüzde 13,7 olduğunu ifade eden Çakar, ”Gıda enflasyonunda artış Türk-İş’e göre ise yüzde 15,67 olmuştur. TÜİK’e göre, son 12 aylık normal tüketici enflasyonu oranı yüzde 7,55’dir. Görülüyor ki gıda enflasyonu normal enflasyonun iki katı artmıştır. Son 12 yıl boyunca gıda enflasyonunda böyle bir artış görülmemiştir. Bu bir rekordur” dedi. Çakar, TÜİK’in açlık sınırı rakamına göre, Türkiye’de 14 milyon dolayında kişinin açlık sınırında yaşadığını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X