Turizm sektöründe 50 bin kişi işsiz kaldı

Turizm sezonunun bitmesiyle birlikte Alanya`daki 582 otelden 527`si kapandı. Bu otellerde çalışan yaklaşık 50 bin turizm personeli ise işsiz kaldı.

Turizm sektöründe 50 bin kişi işsiz kaldı
153 bin yatak kapasitesiyle yaz aylarında yaklaşık 4 milyon turiste ev sahipliği yapan ve turizmden yılda yaklaşık 3.5 milyar dolar gelir elde eden Alanya’da, 582 otelden 527’si çeşitli nedenlerle kapılarını gelecek yaz sezonuna kadar kapattı. Bazı tesisler kış tadilatı için, bazıları da kış sezonunda umut ışığı göremediği için kapalı kalmayı tercih etti. Kapanan 527 otelde çalışan yaklaşık 50 bin turizm personeli de işsiz kaldı.
 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, kış sezonunun konaklama sektörü ve büyük tesisler için zor bir dönem olduğunu söyledi. Sili, “Bu süreçte öncelikle ciddi oranda personelin iş sözleşmeleri askıya alınıyor. Yaklaşık 50 bin personel sezon sonunda işsiz kalıyor. Bu da sektördeki kalifiye işgücü açısından ciddi sorunlar yaratıyor” dedi.
 
55’İ AÇIK
 
Alanya’da kışın sadece 55’inin kışın açık kalmayı tercih ettiğini belirten Sili, tesislerin kapalı olduğu dönemde kentte durağanlığın hakim olduğunu kaydetti. Sili, “Kapalı tesislerimizde bir sonraki sezona hazırlık çalışmaları, sektörel eğitim faaliyetleri devam ediyor. Renovasyon (yenilenme-onarım-tamirat) çalışmalarının yanı sıra, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik faaliyetler de bu dönemde yapılıyor” diye konuştu.
 
KALİFİYE SORUNU
 
Alara Park Otel Genel Müdürü Murat Demircan ise, turizmci için en büyük sorunun kalifiye personelin sezon sonu işten ayrılmak zorunda kalarak, başka sektörlere yönelmesi olduğunu söyledi. Her yıl sil baştan personel yetiştirmek zorunda kaldıklarının altını çizen Demircan, “Bizim için yeni personelin adaptasyon süreci de önemli. Yeni personel işe adapte oluncaya kadar müşteriden ‘servis kaliteniz kötü’ diye şikayetler geliyor ve bu bize eksi olarak yansıyor” dedi.
 
MASRAFI KARŞILAMAZ
 
Demircan, tesisi kışın açma şansları olmadığı ifade ederek, “Kış sezonu 6 ay sürüyor. Bu kısa bir süre değil. Binlerce insan işsiz kalıyor. Ancak oteli açtığımız zaman bulduğumuz müşteri 8-9 euro fiyat veriyor. Bu paraya çarşaf veya tabak bile yenilenmez. Personel masrafı karşılanmaz” diye konuştu.
 
Demircan, Antalya’da ve Alanya’da kış turizmine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X