Turizmciler KDV indirimi bekliyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, sektörün canlanması adına tek ve düşük tutarda KDV uygulanmasını talep ettiklerini belirterek, ‘Şu anda konaklamada yüzde 8, yeme-içme ve ulaştırmada yüz

Turizmciler KDV indirimi bekliyor

Şahin, yaptığı açıklamada, çeşitli gerekçelerle sıkıntılı bir dönemden geçen sektörde çarkların dönebilmesi ve insanların işsiz kalmaması adına istihdam desteklerinin artırılması gerektiğini söyledi. Bu anlamda vergi ve SGK borçlarının en az 1-2 yıl vade farksız ötelenmesi taleplerinin bulunduğunu anlatan Şahin, bunun yanı sıra sektörün geri ödemesi 2 yıl sonra başlaması kaydıyla likit krediye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Söz konusu taleplerin acil yerine getirilmesinin önemine işaret eden Şahin, ‘Bizim sektörde şu anda değil de 6 ay sonra yaptığınız bir şey 2 yıl sonra geri dönüyor. Bugün yapılacak bir şey piyasayı birkaç ay içinde toparlayacakken 6 ay sonra yaptığınız zaman ciddi sıkıntılar olabilir çünkü yaptığımız iş sezonluk’ diye konuştu. KDV oranlarının düşürülmesinin de firmaların talepleri arasında yer aldığını dile getiren Şahin, ‘Şu anda konaklamada yüzde 8, yeme-içmede ve ulaştırmada yüzde 18 KDV uygulanıyor. Biz tamamının yüzde 8 olmasını istiyoruz. Tek ve düşük KDV, bu yıl için itici bir güç olabilir’ ifadelerini kullandı.

CAN SİMİDİ YERLİ TURİST

Şahin, geçen yıl yabancı turist sayısında azalma yaşanmasına karşın iç pazarda hareketlenme görüldüğünü kaydederek, oteller ve tur operatörlerinin tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra uzun vadeli ödeme koşullarıyla turizmi cazip hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu yıl yerli turistlerin yine ön plana çıkacağının altını çizen Şahin, ‘Şu anda can simidimiz yerli turist. Mesela ailenizle İstanbul’da 3 gün gezmeye gideceksiniz. Taksim bölgesinde daha önce 5 yıldızlı bir otelde 300 liranın altında kalamazdınız. Şimdi ise avro ve dolar yükselmesine rağmen 200 lira civarına 5 yıldızlı otelde kalabilirsiniz’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X