Turizme bayram dopingi

Rakip ülkelerdeki pahalılığın Türkiye’yi tekrar cazip hale getirdiğini ifade eden turizmciler, otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını ve erken rezervasyon yapmayanların yer bulmakta zorlanacağını dile getirdi.

Turizme bayram dopingi
HABERİ PAYLAŞ

Okulların kapanması ve Ramazan Bayramı iç turizmi hareketlendirdi. Rusya ile Avrupa ülkelerinden de yoğun talep gelmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Sektör temsilcileri, otellerin bir çoğunda yer kalmadığını vurguladı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, Rus pazarında çok ciddi hareketlenme olduğuna işaret ederek, okulların kapanması ve ramazanın bitiyor olmasının iç pazarı da hareketlendirdiğini söyledi.

​Avrupa pazarında da son dakika hareketlenmeleri olduğunu belirten Duran, rakip ülkelerdeki yüksek doluluk oranı ve fiyat pahalılığının Türkiye’yi tekrar cazip hale getirmeye başladığını kaydetti. Rusya, Avrupa, Ukrayna ve iç pazar sayesinde artık otellerdeki doluluk oranlarının eylül ayına kadar böyle devam edeceğine dikkat çeken Duran, gelen turist sayısı bakımından rakamların 2016’nın çok üstünde seyrettiğini anlattı. Turizmde ana pazar olan Rusya’dan geçen yıl 800 bin turist geldiğini hatırlatan Duran, ”Bu yıl Rusya’dan en az 4,5 milyon turist bekliyoruz. Antalya’ya ise 3,5 milyon bekleniyor. Çok ciddi bir artış demektir. Gelirler konusunda hala gerideyiz ancak kaliteli hizmetimiz sayesinde bu da artacak” dedi.

OTELLERDE YER KALMADI

İç pazardan artık çok ciddi beklentileri olduğunu dile getiren Duran, bu sene iç pazardan Antalya’ya 6 milyon misafir beklediklerinin altını çizdi. Duranh, ”Türkiye genelinde ise 10 milyon civarında hareketlilik bekleniyor. Erken rezervasyon, taksit sistemi büyük kolaylık sağladı. Ramazan Bayramı dolayısıyla Antalya’da oteller yüzde 100 doldu. Birçok otellerde yer kalmadı,. Bundan sonra herkes ne bulursa oraya gitmeye çalışacak. Okulların kapanmış olması, tatil için imkanların iyi olması bu bayramı çok ciddi şekilde patlatacak. İnsanlar 9 günlük güzel bir tatile çıkıyor. Çok ciddi bir hareketlenme var” diye konuştu.

BEKLENTİYİ KARŞILADI

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, sezonun en yüksek olduğu döneme doğru girdiklerine vurgu yaparak, kaynak pazarların tamamında da okul tatillerinin başladığını söyledi. Ayık, ”Ramazan Bayramı ile Türkiye’nin özellikle kıyı bölgelerinde arzu edilen seviyelere ulaştı. Birçok tesisimiz yüzde 100 doldu. Sadece bayramda değil, bayramın devamındaki dönemde de yoğun talebin olmasını bekliyoruz. Temmuz-ağustos ayında yoğun doluluk dönemi olacak” dedi.

ERKEN REZERVASYON BİTTİ

2017’nin turizm açısından pozitif bir yıl olacağını kaydeden Ayık, ”Rusya’da, son dakika satışlarıyla da Avrupa pazarında hareketlilik başladı. Yılın geri kalan döneminde bütün pazarlardan yoğun talebin olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Bütün pazarlardan turist beklediklerini ifade eden Ayık, erken rezervasyonların bittiğine dikkat çekti. Ayık, şöyle devam etti: ”Tatil tercihlerini hala yapmayanlar geç kaldı. Erken davranmak, çabuk hareket etmek gerekiyordu. Otellerin çoğu yüzde 100 doldu. Bu saatten sonra yer bulmakta zorlanacaklar.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X