Türk Akımı gecikmemeli

Rusya’dan doğalgaz ithal eden 7 özel şirketten biri olan Bosphorus Gaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şen, Rusya ve Türkiye arasında yeniden gündeme gelen Türk Akımı projesinin bir an önce devreye sokulması gerektiğini belirterek, ”Aksi takdirde Türkiye 2

Türk Akımı gecikmemeli

Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin normalleşme sürecine girmesini değerlendiren Ali Şen, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden geçen Batı Hattı’nın Türkiye’ye Rusya’dan yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz nakil kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Mevcut anlaşmaya göre Ukrayna üzerinden gelen gazın 1 Ocak 2019’da kesileceğine dikkat çeken Şen, “Türk Akımı’nın devreye girmesine bir an önce ihtiyacımız var” diye konuştu.

CİDDİ SORUNLAR YAŞARIZ

Mavi Akım’ın nakil kapasitesinin yılda 16 milyar metreküp olduğunu hatırlatan Şen, ”Ancak Karadeniz geçişli projede 2 bin 200 metre derinliğe kadar inen boru hattı kesimleri söz konusu. Teknik açıdan bir arıza olsa ne yapacağımız bilinmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan fırsatları çabuk kullanan ve hızlı hareket eden bir lider. Bu anlamda, Rusya ve Türkiye arasında yeniden gündeme gelen Türk Akımı projesi bir an önce devreye sokulmalı. Aksi takdirde Türkiye 2019’dan itibaren doğalgaz arzı açısından ciddi sorunlar yaşayabilir. Sıkıntı yaşamamamız açısından Türk Akım’ı konusunda gecikmeye tahammülümüz yok ve bu konuda bir an önce harekete geçileceğini umuyorum” ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X