‘Türk Akımı’ ile 63 milyar metreküp gaz

Bakan Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında planlanan yeni doğalgaz boru hattıyla ilgili olarak ”Hedeflenen 2016 yılının sonuna kadar hem Trakya ile ilgili tespit yapmak, hem de doğalgaz boru hattının döşenmesine başlamak” dedi.

‘Türk Akımı’ ile 63 milyar metreküp gaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ‘Türk Akımı’ olarak nitelendirilen yeni projeyle toplam 63 milyar metreküp doğalgaz taşınmasının planlandığını söyledi.

Yıldız, NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Rusya’dan gelen Gazprom heyetiyle dün sabah gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin Yıldız, ”Gazprom Başkanı Miller 30 kişilik bir heyetle geldi. Konuştuğumuz konular içinde doğalgaz fiyatları da vardı. Bundan önce 2 seans görüşme yapmış, istediğimiz noktaya gelememiştik. Sabahki toplantıda ileriye dönük her iki ülkenin de ümitlenmesi gereken iyi bir müzakere yapıldı” ifadelerini kullandı. Gazprom heyetiyle gelecek hafta sonu yeniden bir araya geleceklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu: ”Boru hattı projesi ve doğalgaz fiyatlarını ele alcağız. Tabii ham petrol varil fiyatlarına bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da üreticiler için düşüyor olması aslında kendilerini müzakerelerde zorlayan unsurlar. Yani hem formülden dolayı düşüyor, hem siz ayrı bir indirim istiyorsunuz, ‘bunların hepsi birden bize ağır geliyor’ dediler.

PRENSİP KARARI ALDIK

Kendilerinin argümanlarını ve neler istediklerini ortaya koyduklarını dile getiren Bakan Yıldız, ”Sonuçta iyi bir görüşme oldu. Üç saat görüştük. Sonra teknik düzeyde arkadaşlarımız görüşmelere devam ettiler. Çünkü Güney Akım yerine kullanılan Türk Akımı’nın da üzerinde daha reel ortama geçen, hukuki bağlayıcılığı olmayan metinlerden artık bundan sonra daha farklı metinlere geçilmesiyle alakalı prensip kararı aldık” diye konuştu.

GAZ PAZARLIĞI SÜRÜYOR

Rusya ile yapılan görüşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yıldız, görüşmeden her iki tarafın da memnun ayrıldığını ifade ederek, ”Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı henüz müzakerenin sonuna gelmediğimiz ortamda her iki görüşmeyi gerçekleştiriyoruz. Doların yükseliyor olmasına rağmen şu andaki fiyatlar 2008 Kasım ayı fiyatlarıdır” diye konuştu.

TANAP’LA TATLI REKABET

Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında yapılması planlanan yeni doğalgaz boru hattıyla ilgili soruyu yanıtlarken, ‘Türk Akımı’ olarak nitelendirilen yeni projeyle toplam 63 milyar metreküp doğalgaz taşınmasının planlandığını söyledi. Bakan Yıldız, ”Planlanan öncelikle birinci borudan başlamak, 2016’nın sonuna kadar da hem Trakya ile ilgili tespit yapmak ve hem de doğalgaz boru hattının döşenmesine başlamak. Güney Akım’ın da TANAP’la kendi içinde tatlı bir rekabetle bu noktayı yakalamak istediğini gördük” dedi.

10 GÜNDE 2 MİLYAR METREKÜP GAZ KULLANDIK

Yıldız, ocak ayında doğalgaz tüketiminde ciddi artış olduğunu, 10 günde 2 milyar metreküp doğalgaz kullanıldığını belirterek, ”Türkiye’nin yılda 48 ila 50 milyar metreküp civarında doğalgaz kullandığını düşünürsek 25’te birini 10 günde kullanmış oluyoruz” ifadesini kullandı. Yıldız, Batı Karadeniz’de Shell ile yeni sondaj çalışmasına başlanacağını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X