Türk dostu belediye başkanı boynundan bıçaklandı!

Almanya’nın Köln kentinde mültecilere verdiği destekle tanınan belediye başkan adayı Henriette Reker, yabancı düşmanı olduğundan şüphelenilen bir saldırgan tarafından bıçakla ağır yaralandı.

Türk dostu belediye başkanı boynundan bıçaklandı!

Dün sabah saatlerinde Braunsfeld semtinde seçim çalışması sırasında 44 yaşında bir erkek saldırgan tarafından bıçakla yaralanan Reker, Köln Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyata alındı. Olay yerinde Reker’in seçim ekibinden dört kişiyi daha bıçakla yaralayan saldırgan, bölgede bulunan bir polis memuru tarafından etkisiz hale getirilerek, gözaltına alındı.

Köln Polisi Asayiş Direktörü Norbert Wagner düzenlediği basın toplantısında, saldırganın ilk ifadesinde Reker’i bilinçli olarak hedef aldığını anlattığını, yabancı düşmanı bir saldırı ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı.

Alman basınında “akli dengesinin yerinde olmadığı” belirtilen saldırganın, gün içerisinde doktor kontorülenden geçirileceği bildirildi.

SALDIRININ NEDENİ YABANCI DÜŞMANLIĞI

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırının yabancı düşmanlığından kaynaklandığı bildirildi. 44 yaşındaki Frank S. tarafından bıçakla ağır yaralanan Reker için web sitesinden yapılan açıklamada, kendisinin hayati tehlikesinin bulunmadığı, bu menfur saldırının yarın yapılacak olan seçimin sonucunu değiştirmemesinin ümit edildiği belirtildi. Eşi de yabancı kökenli olan Henriette Reker’in, Köln’ün Nippes semtinde işsizlik yardımıyla geçinen 44 yaşındaki Frank S. adlı saldırgan tarafından, 20 santimlik bıçakla boynundan yaralandığı, bıçağın Reker’in şah damarına gelmemesi nedeniyle ölümden döndüğü ifade edildi. Saldırıyı anlaşılmaz ve iğrenç olarak nitelendiren Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, “Bu saldırı tüm demokratlara yapılmıştır. Demokrasimizi hukuk devletinin tüm unsurları ile koruyacağız” dedi.

Çok sayıda göçmenin yaşadığı Köln kentinde, Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Yeşiller Partisi başta olmak üzere çok sayıda parti ve STK tarafından desteklenen ve seçilmesine kesin gözüyle bakılan bağımsız aday Reker, eyalette göçmenlerin entegrasyonuna yönelik projeleri ve mültecilere verdiği destekle tanınıyordu.

Son seçim çalışmasını yaptığı sırada saldırıya uğrayan Henriette Reker, saldırıdan bir gün önce de İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Cami’sini cuma namazında ziyaret etmiş ve Köln’de yoğun olarak yaşayan Türk toplumu için sıcak mesajlar vermişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X