Türk Genom Projesi çığır açacak

TÜSEB Başkanı Keleştemur, “Türk Genom Projesi, tüm hastalıkları kapsayacak. Her türlü hastalığın genetik temeline inerek önleyici tedbirler alabileceğiz” dedi.

Türk Genom Projesi çığır açacak

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Fahrettin Keleştemur, Türk Genom Projesi’nin Türkiye’de sağlık alanında çığır açacağını belirterek, “Türk Genom Projesi, tüm hastalıkları kapsayacak. Her türlü hastalığın genetik temeline inebileceğimiz gibi genetik yapımızın da bazı hastalıklara karşı eğilimi olup olmadığına bakarak, önleyici tedbirler alabileceğiz” dedi.

Keleştemur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016’da hayata geçirilmesini bekledikleri Türk Genom Projesi’nin ülkenin gen haritasının çıkarılmasını sağlayacağını söyledi.

Projeyle Türkiye’yi sağlıkta bekleyen risklerin, varsa toplumda hastalıklara karşı genetik eğilimlerin ve hangi alanlarda olduğunun belirleneceğini ifade eden Keleştemur, tüm bunlara karşı önleyici tedbirler alınabilmesi için projenin çok önem taşıdığını vurguladı.

Projenin birkaç milyar doları bulabilecek çok büyük bir çalışma olduğunu anlatan Keleştemur, projenin, sağlıkta çığır açacağını söyledi. 

Kişiye özel kanser tedavisi dönemi

Keleştemur, kişiye yönelik tedavi yönteminin son yıllarda en fazla konuşulan konuların başında yer aldığına dikkati çekti.

Türkiye’nin bu alanda geri kalmaması hatta Avrupa’nın önüne geçebilmesi için “Onkogen Projesi”ni hayata geçirdiklerini anlatan Keleştemur, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin hastanesi Massachusetts General Hospital ile protokol imzaladıklarını söyledi.

Protokol kapsamında Türk hekimlerin, Harvard Üniversitesinde özellikle kişiye özel kanser tedavisi konusunda eğitim göreceğini ifade eden Keleştemur, şunları kaydetti:

“Yakın zamanda kanserde kişiye özel tedavi dönemi başlamış olacak. Şu an uygulanmamasının nedeni, maliyetinin fazlalığı ama gittikçe yeni ve ileri teknolojilerle bu maliyet düşürülüyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X