Türk Metal ilk 6 ay için yüzde 38,28 zam istiyor

Türk Metal Sendikasının Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) grup sözleşmesi taslağında, işçi ücretlerine ilk altı ay için yüzde 38,28 zam talep edildiği bildirildi.

Türk Metal ilk 6 ay için yüzde 38,28 zam istiyor

Türk Metal’den dün yapılan yazılı açıklamaya göre, sendika, aralarında Renault, Tofaş, Ford, Arçelik, Mercedes, Man gibi Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarının bulunduğu metal iş kolunda 117 bin üye adına toplu sözleşme sürecine başlıyor. Bu kapsamda Türk Metal Sendikası, MESS ile bağıtlanacak grup toplu iş sözleşmesi taslağını açıkladı.

 

Üç aşamalı bir zam paketi öngörülen taslakta birinci aşamada, ‘çekme’ uygulamasıyla işçilerin ücretlerinde iyileştirme talep ediliyor. Toplamda yüzde 6,69 zam talebi anlamına gelen çekme uygulamasıyla ücret adaletsizliklerinin giderilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, yapılan iyileştirmelerden sonra sendika üyesi tüm işçilerin ücretlerine ilk altı ay için seyyanen saat ücretine 1 lira 75 kuruş zam isteniyor.

 

Çekme ve seyyanen zam uygulamalarının yanı sıra işçilerin ücretlerine her kıdem yılı için saat ücretine 15 kuruş ‘kıdem zammı’nın da eklenmesiyle taslakta yer alan talep edilen ücret artış oranı yüzde 38,28’e ulaşıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X