Türk Metal’den namus sözü

Oyak Renault’da ‘yeniden Türk Metal’ diyen samimi tek bir işçinin bile işinden atılmayacağını belirten Pevrul Kavlak, ”Bundan sonra imzalanacak sözleşmeler de Bosch sözleşmesinin altına düşmeyecek. Namus sözü” dedi.

Türk Metal’den namus sözü

ASLIHAN AYDIN

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, metal sektöründe geçen yıl yaşanan eylemlerden alanı boş bıraktıkları için kendilerinin sorumlu olduğunu belirterek, derslerini aldıklarını ve gerekeni yaptıklarını söyledi.

Kavlak, Sendikanın dün Elegans’ta gerçekleştirilen ‘Bursa Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmasına, terör saldırılarına değinerek başladı. ”Her buluşmamızda sizleri sevgiyle, hasretle kucakladım.

Ama şimdi yüreğimde tarifsiz bir sızı var. İçim yanıyor dostlarım, bu sefer sizi acıyla kucaklıyorum” diyen Kavlak, sözü geçen yıl metal sektöründe yaşanan eylemlere getirdi. Söz konusu olayların çıkmasına kendilerinin sebep olduğunu belirten Kavlak, ”Çünkü alanı boş bıraktık. Eğer bir boşluk bırakırsanız, birisi o boşluğu doldurur. MESS’le çok iyi bir sözleşme imzaladık. Ondan birkaç ay sonra da Bosch’ta daha da iyi bir sözleşme imzaladık ve bu olaylar patlak verdi. Yani kötü bir şey yaptıktan sonra değil, iyi, hem de çok iyi şeyler yaptıktan sonra bunları yaşadık” ifadelerini kullandı.

BOSCH SÖZLEŞMESİ BİR MİLAT

Önemli olanın hatadan ders çıkarmak olduğunu dile getiren Kavlak, şöyle devam etti: ”Biz dersimizi aldık mı? Aldık. Gereğini de yaptık. Bakın Bosch’tan sonra, Rexorth’ta, Cevher Döküm’de, Sanko’da, Best’te daha birçok yerde sözleşmeler imzaladık. Hepsi en az Bosch düzeyinde. Bu kez olay çıktı mı? Çıkmadı, çıkmaz. Çünkü bu kez aynı hataya düşmedik. Bu kez, üyemize anlattık. Gerçeği gösterdik. Bosch sözleşmesi bir milattır. Bundan sonra imzalanacak sözleşmeler ister MESS’le olsun ister münferit, Bosch sözleşmesinin altına düşmeyecek. Bu, Türk Metal sözü. Bu benim sözüm. Bu, namus sözü.”

İŞÇİNİN EKMEĞİYLE OYNUYORLAR

Pevrul Kavlak, Renault’da yüzlerce kişinin tazminatsız işten atıldığını vurgulayarak, isim vermeden Birleşik Metal İş Sendikası’nı sert bir dille eleştirdi. Kavlak, ”Şimdi kim kapının önüne konanların hesabını soracak? Kim işsiz kalanların, aç açıkta kalanların derdine yanacak? Bunlar mı?  Bu çapsızlar mı? Yapamazlar. Sadece, çaresizce, 2017’yi beklemek zorundayız diyebiliyorlar. Sen, işçinin işiyle ekmeğiyle oynayan koca bir hiçsin” dedi.

‘ERİME SÜRECİNE GİRDİLER’

Birleşik Metal İş’in Oyak Renault’da da erime sürecine girdiğini ileri süren Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ”Buradan Renault yönetimine sesleniyorum: Bütün Reno işçisini aynı kefeye koymayın. Suçluyla suçsuzu ayırın. Bir tek masum, samimi, dürüst Renault işçisinin işten atılmasını istemiyoruz. Buna izin vermeyin. Bir de Renault’daki işçi kardeşlerime sözüm var. Hala verdikleri sözden dönemeyenlere, ‘Türk Metal sizi işten attırır’ yalanına inananlara bir çift sözüm var. Bu yalanlara inanmayın. Önünüzde Bosch örneği var. Tek bir Bosch işçisi atıldı mı? Atılmadı. Size buradan söz veriyorum. Güvenceniz benim. Yeniden Türk Metal diyen samimi tek bir Renault işçisi bile işinden atılmayacak.”

OYAK RENAULT VE TOFAŞ’A ŞUBE

Renault’ya bir şube açacaklarını ifade eden Kavlak, ”Buradan ilan ediyorum: Yarıyı bir fazla geçtiğimiz gün, seçim takvimini gelip kendim açıklayacağım.Tofaş’taki kardeşlerim. Sizleri unuttuğumu sanmayın. Size de bir müjdem var. Sizin şubeniz Renuault’dan çok daha yakın bir zamanda açılacak. Sandık önünüze gelecek. Renaultcular, Tofaşçılar hepiniz hazır olun. Aday olun, seçime girin. Kimsenin hakkını yedirmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X