Türk Metal’den üyelere 100 milyon

Yardımların temel gıda maddelerinden oluşacağını belirten Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 25 milyon liralık ilk dilimin Kurban Bayramı’nda verileceğini söyledi.

Türk Metal’den üyelere 100 milyon

Bursa’da başlayan işçi eylemlerinde yaklaşık 20 bin üyesini kaybeden ve önümüzdeki aylarda seçime gidecek olan Türk Metal Sendikası’ndan dikkat çekici bir açıklama geldi. Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ”Genel kurulda alacağımız kararla, iki yıl için üyelerimize ayni yardım olarak ödenmek üzere 100 milyon liralık bir bütçe ayıracağız” dedi.

Kavlak, dün yaptığı açıklamada, hukuki süreç nedeniyle 38 ayın ardından Bosch iş yerinde toplu sözleşmenin imzalanmasıyla diğer iş yerlerinde eylemlerin başladığını anımsattı. Renault işçilerinin, Bosch işçilerinin kazanımlarını gerekçe göstererek eyleme gittiğini ama tüm kazanımlarına rağmen Bosch çalışanlarının ücret ortalamasının hala Renault ve Tofaş işçilerinin altında olduğunu savunan Kavlak, ”Sendika olarak, Bosch işçilerinin özel durumunu her ne kadar izah etmeye çalışsak da maalesef Renault işçileri çalışma hayatıyla ilgisi olmayan bazı kişi ve çevrelerin etkisinde kaldı” diye konuştu.

‘EYLEMİN KAZANANI YOK’

Eylemlerin bir anda başlamasına ve kısa sürede yayılmasına anlam vermekte zorlandıklarını ifade eden Kavlak, şunları kaydetti: ”Yaşananlara dönüp baktığımızda, Türk otomotiv sektöründe hem üretim hem ihracat hem de iç satışın rekorlar kırdığı bir dönemde eylemlerin başlaması ve kısa sürede yayılması düşündürücüdür. Üzülerek belirtmeliyim ki bu eylemlerin kazananı yok ama kaybedeni çok. Biz üyelerimizi, işveren üretimini, işçi ise iş güvencesini kaybetti. Tüm bunların yanında ülke ihracatı büyük yara aldı. Biz sendika olarak öz eleştirimizi yapıyoruz, diğer taraflar da bunu yapmalıdır.”

TÜZÜĞÜMÜZÜ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Pevrul Kavlak, üyelerinin daha katılımcı bir sendika talepleri olduğunu ve bunu saygıyla karşıladıklarını söyledi. İki ay içerisinde genel kurulu toplayıp bu konuda tatmin edici adımlar atacaklarını dile getiren Kavlak, ”Tüzüğümüzü de değiştireceğiz. Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerine sandık koyacağız, böylece üyelerimiz kendi temsilcilerini kendileri seçecekler. Bugüne kadar şeffaftık, daha da şeffaf olacağız, daha da demokratik olacağız. 2017 yılındaki grup sözleşmesini hazırlarken, bölgelerde işçi arkadaşlarımızla toplantılar yapacağız, onların taleplerini taslağa koyacağız. Bundan sonra daha iyi sözleşmeler yapacağız, üyelerimizin ücretten kaynaklanan sorunlarını gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

İŞTEN ÇIKARMALARI ÖNLEMEK İÇİN GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

Kavlak, yıllardır haklarını savundukları işçilerin, eylemlerin yaşandığı bazı iş yerlerinde işten çıkartılmasının üzüntüsünü yaşadıklarını vurgulayarak, ”Arkadaşlarımızın işten çıkarılmaması için işverenler nezdinde girişimlerimiz sürüyor. Bizim çabalarımız neticesinde işten çıkartılanların sayısı düşük bir seviyede kaldı. Yoksa daha çok işçinin işine son verilirdi” diye konuştu.

TESİSLER İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN

Üye aidatlarının her bir kuruşunu büyük bir sorumlulukla muhafaza ettiklerini ve sendikalarına ait yatırımlara dönüştürdüklerini dile getiren Kavlak, ”Sendikamızın sahip olduğu tüm tesisler işçi kardeşlerimize aittir” dedi.

BİRİKİM ÜYELERLE PAYLAŞILACAK

Kavlak, Türk Metal’in önemli bir ekonomik yeterliliğe ulaştığını, bundan sonraki süreçte birikimlerini üyelerle paylaşma yoluna gideceğini belirterek, şu bilgileri verdi: ”Sendika yönetimi olarak birikimlerimizi ayni yardım yoluyla üyelerimizle paylaşmak yönünde düşüncemiz var. Genel Kurulda karar alacağız, artık yatırımlarımız üyelerimize dönecek. İki yıl için üyelerimize ayni yardım olarak ödenmek üzere 100 milyon liralık bir bütçe ayıracağız. Bunun ilk 25 milyonluk dilimini önümüzdeki Kurban Bayramı’na ayıracağız. İkinci dilimi 2016’nın 1 Mayıs’ında, üçüncü dilimini 2016’daki Kurban Bayramı’nda ve dördüncü dilimini 2017’nin 1 Mayıs’ında ayni olarak üyelerimize dağıtacağız. Bu yardımlar temel gıda maddelerinden olacak ancak bu paket üyelerimizin tüketim maddelerine olan talepleri de dikkate alınarak hazırlanacak.”

‘Alın terini ve emeği savunmaya devam edeceğiz’

Pevrul Kavlak, Türk Metal’in büyük ve köklü bir aile olduğunu, tüm zorlukların üstesinden gelebilecek gücünün bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Sendika olarak dün olduğu gibi bugün de alın terini ve emeği savunmaya devam edeceğiz. Biz marjinal ya da sırtını bir siyasi partiye dayamış bir sendika değiliz. 52 yıldır olduğu gibi ülkenin birliğini ve bütünlüğünü, üyelerimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Her türlü propagandaya rağmen Türk Metal’den istifa etmeyen on binlerce üyemize teşekkür ediyorum. Onlar bize inanmaya devam ettiler, sağ olsunlar. Bir teşekkür de hata yaptığını düşünerek geri dönen binlerce metal işçisine etmemiz lazım. Onlara da şükran borçluyuz. Üyeliğimizden ayrılan kardeşlerimize çağrımız da tekrar Türk Metal’e dönmeleridir.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X