‘Türk mobilyası dünyada taklit ediliyor’

MOSFED başkanı Güleç, “Eğer Türk mobilyası taklit ediliyorsa doğru yoldadır. Taklitler aslını yüceltir. Ayrıca taklit ediliyorsan bir değerin vardır. Türk mobilyası dünyada taklit eden değil, taklit edilen bir konumda.” dedi.

‘Türk mobilyası dünyada taklit ediliyor’

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Türk mobilyasının dünyada taklit eden değil, taklit edilen bir konumda olduğunu vurgulayarak, “Eğer Türk mobilyası taklit ediliyorsa doğru yoldadır. Taklitler aslını yüceltir. Ayrıca taklit ediliyorsan bir değerin vardır.” dedi.

 

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı da olan Güleç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk mobilyacıların yurt içinde birbirleriyle, yurt dışında ise yabancı markalarla rekabet halinde olduğunu söyledi.

 

Güleç, Türk mobilyasının daha da güçlenmesi için sektördeki kayıt dışılığın bitirilmesi ve tasarıma daha çok önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Özellikle Rusya, İran, Azerbaycan, Irak, Suudi Arabistan gibi ülkelerde Türk mobilyasının modada öncü olduğunu dile getiren Güleç, “İthal ikameci ülkeler var. Türk mobilyası bu ülkelerde alınıp taklit ediliyor. Gümrük duvarlarıyla kapalı ülkelerin üreticileri Türk mobilyasının taklidini yapıp satıyor.” diye konuştu.

 

“Taklitler aslını yüceltir”

 

Türk mobilyasının dünyada taklit edildiğini vurgulayan Güleç, “Taklit edilmek çok güzel. Bir modacının güzel bir sözü var, ‘Taklit edilmediğim gün ölmüşüm demektir.’ Eğer Türk mobilyası taklit ediliyorsa doğru yoldadır. Taklitler aslını yüceltir. Ayrıca taklit ediliyorsan bir değerin vardır. Türk mobilyası dünyada taklit eden değil, taklit edilen bir konumda.” dedi.

 

Güleç, Türkiye’nin mobilya sektöründe dünya ticaretinden yüzde 1,5’in üzerinde pay aldığını belirterek, hedefin 2023 yılında yüzde 2,5 pay almak olduğunu bildirdi.

 

Güleç, sektörün ekonomide dinamo konumunda olduğunu ifade ederek, “Dünya mobilya ihracat sıralamasında bizim konumumuz çok iyi. Özellikle uluslararası fuarlara katılarak konumumuzu güçlendiriyoruz. Türk mobilyasının marka değeri çok yüksek. Modasıyla ve tasarımıyla öncü durumundayız. Onun için biz dünyaya artık tasarım, teknoloji ve yenilik gönderen bir ülke olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X