Türk şarkıcı Eurovision’da yarışacak!

‘Je M’adore’ şarkısı ile Avrupa müzik listelerinde haftalarca birinci sırada yer alan Türk şarkıcı Serhat Hacıpaşalıoğlu, 61. Eurovision şarkı yarışmasında San Marino’yu temsil ederek bir ilke imza atacak.

Türk şarkıcı Eurovision’da yarışacak!

Bu sene İsveç’nin başkenti Stockholm’de düzenlenecek yarışmada San Marino’yu temsil edecek Türk şarkıcı Serhat Hacıpaşalıoğlu, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Hacıpaşalıoğlu, yurt dışında yaptığı çalışmaların Türkiye’de çok bilinmediğini belirterek, “Ben biraz sessiz bir adamım, herkesin çizdiği yol kendisi için doğrudur. Kendi bildiğim yolda sessizce ilerlemeyi tercih ediyorum, yaşamım boyunca da böyle oldu” dedi.

Türk bir müzisyen olarak Avrupa’da yakaladığı başarıdan gurur duyduğunu dile getiren Hacıpaşalıoğlu, şunları söyledi:

“Türk olmak benim için çok değerli. Avrupa’nın bakış açısında da iyi bir şey yaptıysanız Türk, Japon, Çinli farketmiyor, önemli olan herkesin sevebileceği, beğenebileceği başarılı bir işe imza atmak.”

Hacıpaşalıoğlu, uluslararası platformda müziğiyle tanınmaktan mutlu olduğunu aktararak, “Türk olarak bilinmek çok büyük bir zevk ve ben bunun tadını bir Türk olarak çıkarıyorum. Çok gurur duyuyorum ve bazı ilklere imza attığım için de kendimi gerçekten şanslı hissediyorum” diye konuştu.

“ALTI HAFTA LİSTE BAŞINDA KALDIM”

Çalışmalarının Türkiye’de çok bilinmediğini aktaran Hacıpaşalıoğlu, şöyle konuştu:

“Televizyon geçmişimden, ‘Bay Riziko’ imajımdan kaynaklanan bir hayran kitlem var ve bu beni çok mutlu ediyor elbette. Avrupa’daki başarımda ise, orada yaptığım işe verilen cevap biraz daha süratli oldu sanırım. 11 Eylül 2015’te, resmi olarak şarkımızı piyasaya çıkardıktan dört hafta sonra Almanya’daki en önemli DJ’lerin listelerinde bir numaraya yükseldi.”

“Bu çok nadir bir şey tabii, bütün dünya starlarının turne yaptığı dev isimlerin önünde altı hafta boyunca listenin başında kaldım” diyen Hacıpaşalıoğlu, şarkısının bugünlerde tekrar 8. sıradan listelere girdiğini ifade etti.

San Marino Radyo ve Televizyonu’nun İtalyan menajerine ulaşması ile Eurovision şarkı yarışması sürecinin başladığını anlatarak, şu bilgileri verdi:

“Oradakiler İngiltere ve Almanya gibi yerlerde kim son aylarda popüler ve değişik bir şeyler yapıyor diye bakmışlar. Bunun adı ‘yükselen yıldız’ gibi geçiyor. ‘Je M’ador’ şarkımı ve klibi çok beğendikleri için benim üzerimde durmuşlar. Menajerim bana söylediği zaman inanmadım hatta, ‘hayır, gerçek, seninle görüşüp teklif getirecekler’ dedi.”

Hacıpaşalıoğlu, teklif karşısında ilk tepkisini “Beklemediğim bir konu ve San Marino beklemediğim bir ülke” sözleriyle aktararak,”Gerçi beklediğim bir ülke de yoktu, gündemimde hiç yoktu böyle bir konu” şeklinde konuştu.

“SAN MARİNO İÇİN DE BİR İLK”

San Marino’daki Eurovision çalışmalarının Alman bir besteci öncülüğünde yapıldığını aktaran Hacıpaşalıoğlu, “Ama bugüne kadar şarkıcılar hep San Marino’dan seçilmiş. Yabancı bir şarkıcı ile Eurovision’a katılmak onlar için de bir ilk. Çifte mutluluk diyorum buna” dedi.

Şarkıcı Hacıpaşalıoğlu, “Ülkemin bayrağını da orada dalgalandıracağım için çok mutluyum” diyerek, hislerini şu şekilde dile getirdi:

“Bu yıl Eurovision’da Türkiye çok konuşulacak. Çok yakın bir dostum, ‘Serhat sen daha henüz farkında değilsin ama şu anda Türkiye’nin gülümseyen yüzü olarak yepyeni bir imaj yaratıyorsun Avrupa’da. Bunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunun daha sen bile farkında değilsin. Türkiye de henüz farkında değil ama birkaç hafta içinde herkes bunun değerini daha iyi anlayacak’ dedi. Çok mutlu oldum çünkü kendi ülkemi bu kadar güzel bir biçimde gösterebileceğim ve bir başka ülkeyi temsil ederek çifte bir mutluluğu bir araya getirmiş olacağım.”

Eurovision şarkı yarışmasının iddiali bir yarışma olduğunu vurgulayan Hacıpaşalıoğlu, üzerindeki sorumluluğun altından başarıyla kalkacağına inandığını söyledi.

Hacıpaşalıoğlu, San Marino’un İtalya etkisinde bir ülke olduğuna değinerek, seslendireceği şarkı hakkında şöyle konuştu:

“San Marino’da İtalyanca şarkılar dinleniyor ve kendi tarzları Akdeniz tavrını yansıtan şarkılar. Fakat benim şarkım etnik değil ama çok sıcak bir şarkı olacak. İtalyan ve Türk müzikleri birbirine yakındır, özellikle 70’li yıllarda bizde İtalyan müziği çok ön plandaydı. Fakat ben Türk ya da İtalyan müziği yapmayacağım, uluslararası bir müzik yapacağım.”

“HER TÜRKÜN BAŞARISI DİĞER TÜRKÜN BAŞARISIDIR”

Yarışmada seslendireceği şarkının sürpriz olacağını, İtalyanca, Fransızca, İngilizce gibi farklı dillerde çalışma yaptığını belirten Hacıpaşalıoğlu, şarkıyı videosu ile birlikte Mart ayında kamuoyu ile paylaşacağı bilgisini verdi.

Hacıpaşalıoğlu, kendi müzik tarzının 30’lu yılların müziğinden günümüzün popüler müziğine uzanan bir çizgisi olduğuna dikkati çekerek, “İçinde bazı dokunuşlar da var. Bir stil olarak adlandırmak çok zor ama şu ana kadar yaptığım uluslararası çalışmalarda bu şekilde olmaya gayret ettim ve olumlu sonuçlarını fazlasıyla görüyorum” dedi.

İlk elemeleri 10-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Eurovision şarkı yarışmasından başarıyla çıktığı takdirde 14 Mayıs’ta bütün dünyanın gözleri önünde yarışacağından bahseden Hacıpaşalıoğlu, Türkiyeli hayranlarına şöyle seslendi:

“Bütün Türk dostlarımdan, hayranlarımdan, kim olursa olsun ‘her Türk’ün başarısı diğer Türkün başarısıdır’ düşüncesiyle, hangi platformda olursa olsun, çok olumlu bir enerji istiyorum. Sadece iyi olacağını düşünsünler benim için bu bile yeterli ve Mayıs ayında sahneye çıktığımda kalplerinin benimle birlikte çarpmasını istiyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X