<

‘Türkiye, boğazları Rus gemilerine kapatabilir’

IUC Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Azizoğlu, “Türkiye ve Rusya çatışan taraflar olursa, Türkiye ülkesini koruma adına evrensel hakka sahip olduğu için boğazı Rus gemilerine kapatabilir” dedi.

‘Türkiye, boğazları Rus gemilerine kapatabilir’
HABERİ PAYLAŞ

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Hikmet Azizoğlu, savaş halinde Türkiye’ye bazı haklar verildiğini belirterek, “Türkiye ve Rusya çatışan taraflar olursa, Türkiye ülkesini koruma adına evrensel hakka sahip olduğu için boğazı Rus gemilerine kapatabilir ve asla da gemi geçişine müsaade etmeyebilir” dedi.

 

Azizoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin iki ülkeye de hiçbir yarar sağlamayacağını ancak gelecekte çok önemli sorunlara yol açabileceğini söyledi.

 

Türkiye’deki devlet yetkilileri ve halkın sağduyu çağrısında bulunduğuna dikkati çeken Azizoğlu, birlikte yaşama kültürünü daha da ileriye götürmek için yapılan çağrılara Rusya yönetiminin de sağduyuyla cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

 

“Hiçbir ülke bu kürenin kabadayısı değil”

 

Azizoğlu, Türkiye’nin uluslararası hukuk alanında boğazlarda tartışılmaz hakları bulunduğunu anımsattı.

 

Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Savaş halinde Türkiye’ye haklar verilmiştir. Türkiye ve Rusya çatışan taraflar olursa, Türkiye ülkesini koruma adına evrensel hakka sahip olduğu için boğazı Rus gemilerine kapatabilir ve asla da gemi geçişine müsaade etmeyebilir. Türkiye, çatışma istemeyen bir ülke. Rusya’nın şu anki reaksiyonuyla ilgili önemli bir etken var. Önce Ukrayna’da ciddi sorun yarattı. Batı toplumları, sert reaksiyon gösterdiler ama hiçbir yaptırım yapamadılar. Bu, Rusya’yı cesaretlendirdi. Daha sonra Kırım’ı ilhak etti, yine yaptırım görmedi. Bunda da biraz şımarıklık yaşadı.

 

Hiçbir ülke bu kürenin kabadayısı değil. Hiçbir ülke silah gücü, ekonomik gücü ya da emperyalist askeri kazanımı için başka bir ülkenin sınırlarını ihlal etme hakkına sahip değil. Burada Rusya yanıldı.

 

Türkiye’nin Rus uçağını, Türkiye-Rusya sınırında değil, Suriye-Türkiye sınırında düşürdüğüne işaret eden Azizoğlu, başka bir ülkenin sınırının ihlalini “şımarıklık” olarak nitelendirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X