Türkiye narenciyede dünya üçüncüsü

Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, narenciye üretim ve ihracatında Türkiye’nin küresel bir oyuncu olduğunu söyledi.

Türkiye narenciyede dünya üçüncüsü

Önceki yıl 1 milyon 371 bin 187 ton narenciye ihracatı yapan sektörün, bu rakamı 2014’de 1 milyon 585 bin 469 tona yükselttiğini hatırlatan Kaçmaz, ‘Ülkemiz için narenciye, üretim ile ihracat açısından son derece önemli ve stratejik bir sektör. Aynı zamanda cari açığın düşürülmesinde en büyük katkıyı sağlayan narenciye sektöründe, ülke olarak hiçbir ithal mal girdisi kullanmıyoruz. Yaptığımız ihracatla da dünya sıralamasında üçüncüyüz. En hassas bölgeler bile bugün bizi tercih ediyor. Japonya’ya greyfurt gönderebiliyoruz ki bu bizim için önemli. Bizden daha önceleri analizler isteyen ülkeler, şu anda analizleri kaldırdılar’ dedi.

Japonya’ya kiraz ihracatı

Kaçmaz, sektörün Rusya ve Irak gibi geleneksel pazarlarına ek olarak alternatif pazar arayışını da sürdürdüğünü vurgulayarak, 2010 yılında Japonya’ya greyfurt ihracatına başladıklarını kaydetti. Kaçmaz, ”Bu yıl limonla ilgili prosedürleri de tamamladık. İnşallah bu sezon limon arkasından kiraz ihracatını da bu ülkeye gerçekleştirmiş olacağız’ diye konuştu. Çin Halk Cumhuriyeti’yle de ilgili bir fizibilite çalışması yaptıklarını ifade eden Kaçmaz, bu çalışmayla ülkenin 1 yıl boyunca hangi ülkelerden hangi ürünü ne kadar miktarda ve hangi zamanda ithal ettiğini belirledikleri söyledi.

Hedef 3,5 milyar dolar

Kaçmaz, tespitler sonucunda bu ülkeye yapılacak ihracatta önemli mesafeler kat etmeyi amaçladıklarına dikkat çekti. Kemal Kaçmaz, ”Çin Halk Cumhuriyeti bizden yaş sebze ve meyve adına talepleri var, bu talepleri değerlendireceğiz. Yaptığımız fizibilite çalışmalarını da tamamlayarak ihracatımızı güçlendireceğiz. Umarım yaptığımız bu çalışmalarla hedeflediğimiz 3,5 milyar dolar narenciye ihracatına bir an önce ulaşmış oluruz’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X