`Türkiye seçim barajı ayıbından kurtulmalı`

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, yüzde 10 barajından dolayı 2002 seçmeninde halkın yüzde 46`nın oyunun Parlamento`ya yansıtılamadığını belirterek, “Türkiye bu ayıptan kurtulmalıdır” dedi.

`Türkiye seçim barajı ayıbından kurtulmalı`
SEYİT GÜNDOĞAN
 
Oran, Bursa’da partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milli iradenin gerçekleşmesi için seçim barajı konusunu dört yıldır dile getirdiklerini ve kanun teklifleri verdiklerini hatırlatan Oran, “Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararı, barajları gündemine almasını doğru buluyoruz. AYM’nin bu konuda da sağlıklı bir karar vermesi gerekiyor. Bırakın yargı işini yapsın. Türkiye, bu baraj ayıbından kurtulmalıdır” diye konuştu.
 
Yüzde 10 barajı nedeniyle, 2002 seçimlerinde, halkın yüzde 46’nın oyunun Parlamento’ya yansıtılamadığından yakınan Oran, “Anayasa Mahkemesi barajda bir oran belirlemiyor. Barajın oranı ile ilgili karar alacak yer TBMM’dir. CHP olarak her hangi bir baraj oranı dayatmayı doğru bulmuyoruz. Partimle bir görüş ayrılığımız yok. Kanun teklifimiz hem yüzde 3 verdik, hem yüzde 5 verdik. 5’te olabilir, 3’te olabilir, Avrupa Birliğinin tam üyelik müzakerelerin yapan bir ülkesiyiz. Oradaki 28 ülkede en yüksek baraj yüzde 7 ile Rusya’da, genel baraj yüzde 3 ve 4’lerde” dedi.
 
 
STADYUMU BAKANLIK YAPMALI
 
Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nun yerel kaynaklarla değil, diğer şehirlerde olduğu gibi merkezi bütçeden yapılması gerektiğine dikkat çeken Oran, “Bursaspor’un yeni yapılacak stadyumunun Bursalıların cebinden, kesesinden, alın terinden yapılmaması gerekiyor. Şu andaki Spor Bakanı’nı göreve çağırıyorum. Eski Spor Bakanı Suat Kılıç’ın vermiş olduğu sözü yerine getirmesini diliyorum” diye konuştu.
 
Umut Oran. daha sonra CHP Kadın Kolları’nın ‘Kadına seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin 80. Yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda düzenlediği etkinliğe katıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X