Türkiye sınırına askeri helikopter yerleştiriyorlar

Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi sonrası Moskova’nın Ankara’ya karşı uyguladığı sert politika devam ediyor. Rusya, Ermenistan’da Türkiye sınırına yakın bölgedeki askeri üssüne yeni savaş helikopterleri konuşlandırıyor.

Türkiye sınırına askeri helikopter yerleştiriyorlar

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Moskova, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan askeri üsse yeni savaş ve nakliye helikopterleri konuşlandırmaya başladı. 

Rusya’nın ilk aşamada Türkiye sınırındaki askeri üsse 7 adet MI-24 ve MI-8 savaş ve nakliye helikopteri konuşlandırdığı ve önümüzdeki günlerde bu sayının artacağı iddia edildi.

Rusya, Türkiye’nin komşusu Ermenistan’daki söz konusu askeri üssü 1995 yılında inşa etti. 1998 yılından bu yana Rusya’nın MIG-29 savaş uçakları üste konuşlanıyor. 

Rusya’nın Ermenistan’da bir askeri üssü daha bulunuyor. Söz konusu askeri üs de, Ermenistan’ın ikinci büyük şehri Gyumri’de bulunuyor. Gyumri kenti de Türkiye sınır bölgesinde yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X