‘Türkiye sınırını NATO korusun’

İngiltere IŞİD’le mücadele kapsamında Türkiye’deki havaalanlarına kendi polisini göndermeyi tartışırken, bu kez de ABD’den farklı bir ses geldi.Bir Amerikalı senatör Türkiye-Suriye sınırını NATO’nun korumasını istedi.

‘Türkiye sınırını NATO korusun’

ABD’li Senatör Dan Coats, IŞİD’le mücadele çerçevesinde Türkiye-Suriye sınırını NATO’nun koruması gerektiğini söyledi. 

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi üyesi Cumhuriyetçi Senatör Coats, IŞİD’le mücadele çerçevesinde Türkiye-Suriye sınırının güvenliğine katkı amacıyla ‘güçlü bir NATO misyonu’nun görevlendirilmesini istedi. Coats, sınıra konuşlanmasını önerdiği NATO misyonunun IŞİD militanlarının  geçişlerini kontrol edeceğini belirtti.

Senato’da İndiana eyaletini temsil eden Dan Coats, Politico dergisinde yayınlanan ve CNN International tarafından da yansıtılan makalesinde ‘Düşman, Avrupa’nın kapılarında ve hem Avrupalı hem de Amerikalı vatandaşlar, cihatçı orduların büyümesine yardım ediyor’ ifadesi yer aldı.

PENTAGON’DAN YARDIM

Cihatçılarla mücadele konusunda daha fazla çaba gösterilmesinin gereğinin altını çizen Dan Coats, makalesinde önerdiği NATO misyonunun görevini ise, ‘Tüm Avrupa’dan cihatçı olacakların akınını ve bunların, belki daha önemlisi IŞİD canavarına hizmet ettikten sonra ülkelerine dönüşlerini izleme ve kontrol etmektir’ ifadeleriyle tanımladı. Bu arada, Senatör Coats’ın Sözcüsü Matt Lahr, Coats’ın Savunma Bakanı Ashton Carter’e mektup yazarak Pentagon’un önerisini değerlendirmesini talep edeceğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X