Türkiye’de bir ilk…Okulu yapacak, devlete kiralayacak

Türkiye’de milli eğitim konusunda bir ilk için imza atıldı. Bursalı müteahhit 9 dönümlük kendi arsası üzerine 18 ayda 24 derslikli iki okul inşa edecek. Okulu 8 yıl boyunca aylık 100 bin liradan devlete kiralayacak. 8 sene sonunda ödemeler bittiğinde arsa

Türkiye’de bir ilk…Okulu yapacak, devlete kiralayacak

Bursa’da bir müteahhidin yapacağı okullarla, Türkiye’de bir ilke de imza atılmış olacak. Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile bir araya gelen Osman Koçak, merkez Osmangazi ilçesi Sırameşeler Mahallesinde yapılması planlanan 2 adet 24 derslik okul için protokol imzaladı.

 

Yap işlet devret sistemi ile inşa edilecek okullarla Türkiye’de bir ilke imza atacaklarını ifade eden Karaloğlu, “Reel olarak böyle bir uygulama yoktu. İlk defa yapılacak olan okul modelinin imzasını atıyoruz. 24 derslikli 2 okul, Osman Koçak’ın 9 bin metrekare arsası üzerine inşa edilecek. Bu okullar 18 ay içerisinde tamamlanıp milli eğitim müdürlüğüne teslim edilecek. Okullar bittikten sonra 8 yıl boyunca yükleniciye 100 bin lira kira ödeyeceğiz. 8 yılın sonunda toplam 9 milyon 600 bin lira ödemiş olacağız. Bu ödemelerde her hangi bir faiz artışı söz konusu değil. Ödemeler bittiğinde ise yüklenici firma okulların hem binalarını hem de arsalarını milli eğitim bakanlığına devredecek” diye konuştu.

Yap işlet modeli ile yine bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Karaloğlu, “8 yıl boyunca binalardaki her türlü bakım ve onarım yüklenici firmaya ait olacak. Okulların donanım malzemeleri de yüklenici tarafından karşılanacak. Sırameşeler Mahallesi’ndeki çocuklara hizmet edecek olan okulu bize 18 aylık bir inşaat süresi sonunda 2016’nın Eylül ayında okulları açmış olacağız” dedi.

Yapılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getire Koçak ise, okulları 2015 yılının Eylül ayında açmayı hedeflediklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X