Türkiye’de yumurtalar temiz çıktı

Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda böcek ilacı ‘fipronil’ maddesinin bulunmasıyla başlayan krizin ardından Türkiye’de yapılan analizlerde söz konusu maddeye rastlanmadı.

Türkiye’de yumurtalar temiz çıktı
Türkiye, Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda ‘fipronil’ maddesinin bulunmasıyla başlayan krizi yakından takip ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’deki yumurtalarda söz konusu maddenin olup olmadığının tespit edilmesi için laboratuvarlarda analiz çalışması yaptırdı.

Çeşitli bölgelerdeki farklı işletmelerden alınan numuneler analiz edildi. Türkiye’de üretilen yumurtalarda fipronil tespit edilmedi.

İnsan sağlığına zararlı fipronil maddesinin bazı Avrupa ülkelerindeki yumurtalarda bulunması üzerine söz konusu yumurtaların üretildiği çiftliklerin faaliyetleri durdurulmuş, yumurtalar da raflardan kaldırılarak imha edilmişti. Fipronil, karınca, böcek, pire, kene, termit, bitki zararlıları, kök kurtları ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılıyor. Bu maddeden, mısır ve ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini ‘orta derecede tehlikeli’ olarak tanımlıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X