‘Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var’

Türk Ocakları tarafından düzenlenen İsmail Gaspıralı Konferansı’na şeref konuğu olarak katılmak için Bursa’ya gelen Kırım Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, konferans öncesinde Yeni Mahalle’deki Kırım Tatar Anıtı’nı ziyaret etti.

‘Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var’

SEYİT GÜNDOĞAN

 

Cemiloğlu, burada kendisi adına yapılan parkı törenle hizmete açtı. Park açılışında Cemiloğlu ile birlikte kurdeleyi MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhlis Özlukurt,  Kırım Türkleri Derneği Bursa Şube Başkanı Yunus Güneri ve çok sayıda Kırım Tatar Türkü katıldı. 

ŞARTLAR ÇOK ZOR

Açılışın ardından hayatını kaybeden Kırım Tatarları için mezarları başsında dua eden Cemiloğlu,  Kırım’da Sovyet rejimine benzer totoliter bir rejimin yerleştiğini hatırlatarak, Kırım Tatar Türklerinin zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını söyledi. 

Kırım Tatar halkının vatanlarını kurtarmak işçin mücadele verdiğini vurgulayan Cemiloğlu, “Ama bizim mücadelemiz silahla değil yıllardan beri demokratik usullerle barış içerisinde devam etmektedir. Umut ediyoruz ki yakın bir gelecekte vatanımızı işgalcilerden kurtarırız. Böyle bir durumda bizim Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

FAHRİ DOKTORA VERİLDİ

Öte yandan, Türk Ocakları ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Türk dünyasının büyük düşünce adamlarından ve reformistlerinden biri olan Gaspıralı İsmail Bey adına düzenlenen sempozyumun kapanış töreninde Kırım Tatarları lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Türk kültür ve medeniyetine yaptığı büyük hizmetleri sebebiyle fahri doktora unvanı verildi. 

Kırımoğlu’na doktora belgesini Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Lale Karabıyık ve Rektör Kamil Dilek takdim etti. Cübbeyi giyen Kırımoğlu, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde devam eden çatışmalarda çoğunluğu asker 4 bine yakın insanın öldüğünü ifade etti. Kırımoğlu, ‘Ukraynalılar ölen askerlerini kahraman gibi, törenle toprağa verirken Ruslar, ölülerini gizliyorlar. Toplu halde çukura atıyorlar, anne ve babalarına bile haber vermiyorlar. Çünkü resmen Putin’in söylediğine göre; Ukrayna topraklarında Rusya askeri yokmuş’ dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X