‘Türkiye’nin dostluğu kara gün dostluğudur’

Kazakistan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Astana’da Kazak mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Türkiye’nin dostluğu kara gün dostluğudur’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına başkanlık ettiler.

Erdoğan ve Nazarbayev, Konsey toplantısının ardından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin sonuçlarına ilişkin ortak açıklamayı imzalayarak, ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Erdoğan, “Gerek Irak gerek Suriye gerek Yemen gerek Libya gerek Mısır bütün bu konuları, Ukrayna konusunu değerlendirme imkanımız oldu. Bu meselelerde de genel olarak fikir birliği içinde olduğumuzu memnuniyetle gözlemledik” diye konuştu.

İki ülkenin uluslararası adaylıkları konusunda da karşılıklı desteğin süreceğini kaydeden Erdoğan, Kazakistan’ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığının söz konusu olduğunu, adaylık konusunda Türkiye’nin Kazakistan’a her türlü desteği vereceğini ifade etti. 

“Dayanışma içinde hareket etmeliyiz”

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra özellikle uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: 

“Bölgenin refahı, istikrarı ve güvenliği bağlamında işbirliğimizin taşıdığı önemin farkındayız. Bugün bölgemizi saran ateş çemberi karşısında Türkiye ve Kazakistan gibi bölgesinde güvenlik, istikrar ve refahın sembolü olan ülkelerin dayanışma içinde hareket etmesi şarttır. Her zaman ifade ediyoruz, Türkiye’nin dostluğu kara gün dostluğudur. Kazak kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlarda onların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Yeni Sinerji Ortak Eylem Planı

Basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Kazakistan arasında Yeni Sinerji Ortak Eylem Planı’nın güncellenmesine ilişkin protokol imzalandı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin katıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X