Türkiye’nin en değerlisi Kapalıçarşı

İstanbul’un en değerli caddeleri açıklandı. Kapalıçarşı’nın kalbi Kalpakçılar, metrekare başına aylık 3 bin 500 dolara kadar varan kira bedeli zirvede yer alırken, onu İstiklal Caddesi izledi.

Türkiye’nin en değerlisi Kapalıçarşı

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşısı ‘Kapalıçarşı’, metrekare başına 3 bin 500 dolara varan kira bedeli ile İstanbul’un en pahalı noktası oldu.

Eva Gayrimenkul Değerleme, aylık kira bedeli bakımından İstanbul’un en değerli caddelerini sıraladı. Buna göre Kapalıçarşı’nın kalbi Kalpakçılar Caddesi, metrekare başına aylık 2 bin dolardan başlayıp 3 bin 500 dolara kadar varan kira bedeli ile İstanbul’un, dolayısıyla Türkiye’nin en değerli yeri oldu.

‘İSTİKLAL’ İKİNCİ

Kapalıçarşı’yı kira pahalılığında İstiklal Caddesi takip etti. Turistlerin uğrak yeri olan caddede aylık kiralar metrekare başına 250 dolardan başlıyor, 500 dolara kadar çıkıyor. İstiklal Caddesi’ni kira metrekare fiyatı 540 ila bin 60 lira arasında değişen Bağdat Caddesi, 157 dolar ila 250 dolar arasında değişen Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, 250 ila 600 lira arasında değişen fiyatlarla da Beşiktaş-Çarşı takip etti. Buraların hemen devamında ise 250-400 lira arasında değişen metrekare fiyatı ile Bahariye Caddesi, ortalama 200 lira ile Alemdağ Caddesi, 150-400 lira ile Bakırköy-İstasyon Caddesi, 50-150 dolarla Halaskargazi-Cumhuriyet Caddesi, 80-300 lira ile de Fatih-Fevzipaşa Caddesi geldi.

KİRALAR ALTIN ÜZERİNDEN

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, metrekare başına 3 bin 500 dolara varan kira bedeli ile Türkiye’nin en pahalı caddesi olan Kapalıçarşı, Kalpakçılar Caddesi’nde bulunan dükkanlarda son 1 yılda yaklaşık yüzde 20 kira artışının yaşandığını söyledi. Kalpakçılar Caddesi’nin Türkiye genelinde başka bir emsali olmadığından bu artışın olağan kabul edildiğini aktaran Yazıcı, ”Kiralamalar altın üzerinden yapılmaktadır, artışın bir kısmı da bundan kaynaklanmaktadır” dedi.

AVM’LER FARKLILAŞIYOR

Cansel Turgut Yazıcı, Pendik-19 Mayıs Caddesi ile Acıbadem Caddesi’nin yakın dönemde popüler olmasını bekledikleri caddelerin başında geldiğini kaydetti. Vakit kaybetmeden alışveriş, gerektiğinde pazarlık yapmak ve kapalı bir ortama bağlı kalmaktansa daha özgürce hareket edebilmenin insanları sokaklara yönlendirdiğine işaret eden Yazıcı, bazı caddelerdeki mağaza cirolarının alışveriş merkezlerinin üzerine çıkmasının da perakende firmalarını caddelere yönlendirdiğini ifade etti. Alışveriş merkezlerinde ödenen ortak alan giderlerinin olmaması ile bodrum-asma kat gibi depo alanlarının caddeleri cazip kıldığını vurgulayan Yazıcı, caddelere gösterilen bu talep doğrultusunda alışveriş merkezlerinin caddelere farklı bir alternatif olmak için farklılaşma yoluna gittiğinin altını çizdi.

HER ŞEHİRE ANA PERAKENDE CADDESİ

”Perakende sektörünün hızla ilerlediği 2015 yılında, alışveriş merkezleri hızla artarken aynı zamanda bu çembere dahil olmak isteyen cadde mağazaları da kendilerini yenilemeye başlamıştır” diyen Yazıcı, ”Anadolu’da hemen hemen her şehirde bir ana perakende caddesi var” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X