Türkiye’nin ilk lahit müzesi İznik’te açılacak

Roma döneminde altın kent olarak bilinen İznik, lahit mezarları ile turizmde görücüye çıkamaya hazırlanıyor. Roma döneminde “Ölüler Şehri” olarak adlandırılan Nekropol, lahit müzesi olacak.

Türkiye’nin ilk lahit müzesi İznik’te açılacak

HAYRİ ŞEN / OLAY

Ard arda çıkan lahitlerin çıktığı zeytinlik, lahit müzesi olmak için gün sayıyor. 15 dönüme yakın kamulaştırma davası halen devam eden Hisardere yolu üzerindeki zeytinlik, Dünya’da sayılı açık hava lahit müzelerinden biri olacak. Arka arkaya çıkan erken ve geç Roma dönemi lahit mezarların, İznik’in turizmine büyük bir katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın konu ile ilgili olarak, “Geçtiğimiz yıl Ankara’ya eski Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal’ı ziyaret ettik. Kendisine buranın önemini ve turizm açısından İznik’e büyük kazanımları olacağını vurguladık. Sayın bakan, bunun üzerine “Türkiye’deki diğer turizm alanındaki kamulaştırmaları durdurun İznik’te ki bu alana yönelin ve kamulaştırın” talimatı vermişti. Hisardere köyü yolundaki zeytinliğin kamulaştırılmasına yönelik mahkeme işlemleri sürüyor. Sonuçlandığında burasını açık hava lahit müzesi yapacağız. Müzedeki diğer lahitler de bu alana taşınacak. Türkiye’nin ilk lahit müzesi İznik’te olmuş olacak. Bu da İznik’in dünya turizmine yeni bir pencere açmış olacak” dedi.   

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X