Türkiye’nin tepkisi Alman Maslahatgüzara iletildi

Alman Maslahatgüzar Dölger’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Köln’de düzenlenen mitingde hitap etmesinin engellenmesine ilişkin Türkiye’nin duyduğu hayal kırıklığı ve tepki güçlü şekilde iletildi.

Türkiye’nin tepkisi Alman Maslahatgüzara iletildi

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığına davet edilen Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Robert Dölger’e, Türkiye’de 15 Temmuz’da FETÖ/PDY tarafından kalkışılan darbe girişimine tepkilerini ve demokrasiye desteklerini göstermek amacıyla dün Almanya’da ve Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun her kesiminden yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla Köln kentinde “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendiği hatırlatıldı.

Alman Maslahatgüzar Dışişleri’ne çağrıldı

Dölger’e, Köln’de düzenlen mitingin hazırlık aşamasında karşılaşılan teknik ve lojistik güçlüklere rağmen ve Alman güvenlik makamlarının kaygılarının aksine, barış ve uyum içinde gerçekleştirilen mitingde, katılımcıların demokratik olgunluklarını bir kere daha sergilediğini, Köln’de kamu düzeni ve huzuruna yönelik herhangi bir olay yaşanmadan başarıyla tamamlandığına dikkat çekildi.

Alman Maslahatgüzara, mitinge farklı siyasi görüşlere sahip onlarca sivil toplum kuruluşu, binlerce Türk ve Alman vatandaşının katıldığının ifade edildiği görüşmede, bütün bunlara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitinge videokonferans yoluyla mesaj iletmesinin Alman makamları tarafından güvenlik gerekçeleriyle engellendiği anımsatıldı.

“Yaklaşım kabul edilemez”

Bakanlık yetkilileri, Dölger’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının mitinge katılanlara alanda okunması suretiyle ulaştırılması yoluna gidilmek durumunda kalınmasından duyulan rahatsızlığı iletti.

Söz konusu gelişmelerden dolayı Dölger’e, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükleri savunmak amacıyla barışçıl şekilde gerçekleştirilen, farklı siyasi görüşlerden sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen kapsayıcı bir etkinliğe, halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanının videokonferans yoluyla hitap etmesinin engellenmesinden duyulan hayal kırıklığı ve tepki güçlü şekilde ifade edildi.

Görüşmede ayrıca, ortak değerler olan demokrasi ve hukukun üstünlüğünü temel alan bir müttefikin makamlarınca sergilenen yaklaşımının kabul edilemez bulunduğu vurgulandı.

Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Dölger, görüşmenin ardından basına herhangi bir açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X