`Türkiye`yi dışarıda bırakamaszınız`

Doblo`nun ABD`ye ihracatı için düzenlenen törene katılan Başbakan Davutoğlu, “Araçlar şu mesajla gidiyorlar: Türkiye`yi hiçbir sürecin dışında bırakamazsınız, biz dünyanın her yerindeyiz“ dedi.

`Türkiye`yi dışarıda bırakamaszınız`
ASLIHAN AYDIN-AYKUT GÜNGÖR
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa’dan hem ABD ve AB’ye, hem de sanayici ve işadamlarına önemli mesajlar verdi.
Davutoğlu, Tofaş Fabrikası’nda düzenlenen ‘Doblo Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugünün Tofaş, Koç Holding, Fiat Chrysler, Bursa ve Türkiye için bir gurur günü olduğunu söyledi. Şirket yetkililerine ve çalışanlara teşekkür eden Davutoğlu, ”Eminim rahmetli Vehbi Koç eğer burada olsaydı, ‘Ülkem varsa ben de varım’ demesinin bir doğrudan somut göstergesinin hayata geçmesinden büyük bir memnuniyet duyardı, onu da rahmetle anıyorum” dedi.
 
ÜÇ AÇIDAN ÖNEMLİ
 
175 bin Doblo’nun ihraç edileceğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti: ”Türkiye’de 2002’de toplam 357 bin araç üretiliyordu. Yani 2002’de üretilen araç sayısının neredeyse yarısı, sadece ‘Doblo Amerika’ olarak Amerika’ya ihraç edilecek. Toplam Doblo ihracatı 3,2 milyar dolar olacak. Otomotiv sektörünün 2002 yılında toplam dış satımı ihracatı 3,3 milyar dolardı. Yani sektörün 2002’deki toplam ihracatı kadar sadece Doblo ihraç edilmiş olacak. Bu, üç açıdan son derece önemli. Birincisi üretim açısından, ikincisi ihracatımız açısından, üçüncüsü de bu ihracatın yöneldiği hedef açısından.”
 
ABD’YE ‘TTIP’ MESAJI
 
Başbakan Davutoğlu, Doblo ihracatının ABD’ye, Kuzey Amerika’ya, Kanada’ya yapılmasının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti: ”Tam da Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı (TTIP) tartışmaları yaşanırken ve Türkiye olarak biz bu tartışmaların içinde ve merkezinde olmamız gerektiği vurgusunu her yerde yaparken, bu ihracat aslında birbirinden uzak gibi görünen Türkiye ekonomisiyle Amerikan ekonomisinin coğrafi uzaklık dışında ne kadar yakın olduğunu da ortaya koymuştur. Ümit ederim Doblo’nun ihracatı, Avrupa’da ve Amerika’daki birçok siyasi lidere ve ekonomik kuruluşa güzel bir mesaj olur. Aslında ilk Doblo’lar, şu mesajla gidiyorlar: Türkiye’yi hiçbir sürecin dışında bırakamazsınız, biz Amerika’dayız, Avrupa’dayız, dünyanın her yerindeyiz.”
 
AR-GE VE TEKNOLOJİYE TEŞVİK
 
Önümüzdeki dönemde ilk teşvik sistemini tekrar gözden geçirerek, Ar-Ge ve teknoloji yoğunluklu yatırımlara yeni teşvikler getirmenin çabası içinde olduklarını açıklayan Davutoğlu, ”Buradan bütün reel sektöre, sanayicilerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum; yatırımlarımızı Türkiye’nin geleceğine dönük katkı itibarıyla da Ar-Ge yoğunluklu olarak lütfen planlayınız ve mümkün olan en fazla markalaşmış Türk ürününü dünya piyasalarına sürünüz” diye konuştu.
 
NİTELİKLİ ÜRETİM ŞART
 
Davutoğlu 12 yılda Ar-Ge için ayırdıkları Gayri Safi Milli Hasıla payının yüzde 0,55’ten yüzde 0,95’e yükseldiğine dikkati çekerek, 2023’e kadar bu payı yüzde 3 düzeyine çıkarmak istediklerine vurguladı. ”Ne teşvik gerekiyorsa bu konuda yapmaya hazırız” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin bundan sonra nitelikli üretim, teknoloji yoğun, rekabet gücü yüksek bir büyümeyi yakalamak zorunda olduğunu anlattı.
 
YERLİ ARACIN ZAMANI GELDİ
 
”Yerli üretim bir Türk markasının geliştirilmesi vakti gelmiştir” diyen Davutoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: ”Sayın Cumhurbaşkanımızın birçok vesileyle vurguladığı gibi. Ümit ederiz ki çok kısa zamanda yine böyle güzel bir vesileyle ilk yerli üretim Türk markasının törenine de hep beraber katılmak bize nasip olur.”
 
İMZASINI ATTI
 
Tofaş’taki törende, ABD ve Kanada’da ‘RAM ProMaster City’ markasıyla satılacak hafif ticari sınıfındaki araçlar, sahneye getirildi. Amerika’ya ihraç edilecek araca imzasını atan Başbakan’a, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç günün anısına plaket takdim etti. Törende, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Münir Karaloğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de hazır bulundu.
 
SIRA YENİ MODELLERDE
 
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye’ye, kendilerine ve otomotiv sektörünün geleceğine duydukları inançla yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, ”Doblo’nun yenilenmesiyle başlayan yatırımlarımıza, biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere 3 yeni binek araç projesiyle devam edeceğiz” dedi. Sadece bu modellerle yaptıkları toplam yatırım miktarının 1,4 milyar dolara ulaştığının altını çizen Koç, ”2010 yılından bu yana otomotiv sektörüne yaptığımız yatırımlar 10 milyar liraya ulaşmaktadır” diye konuştu.
 
BURSA UZAY VE HAVACILIKTA DA GÜÇLÜ OLMALI
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Tofaş, kendisi kazandığı gibi Bursa’ya da kazandırıyor, Türkiye’ye de kazandırıyor. Artık Bursa’nın, yüksek teknoloji gerektiren uzay, havacılık ve savunma sanayisinde de Tofaş’ın öncülüğünü yaptığı otomotiv sektörü kadar güçlü olması gerekiyor” dedi.
 
DEMİRTAŞ İLÇE OLMALI
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Demirtaş’ın, Osmangazi’den ayrılarak müstakil ilçe olması gerektiğini belirterek, ”Şartım şudur; başka yerlerde ilçe yapacaksak. Tek başına Demirtaş’ı söylemek istemiyorum ama 10 tane yapacaksak birinci sıraya lütfen Demirtaş’ı koyalım’ dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X