Türkiye’yi tehdit etti

Dün ABD ile PYD/PKK arasındaki bağı bir kez daha ortaya çıkaran yeni açıklamalar geldi. DEAŞ’a Karşı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Dillon haddini aşarak Türkiye’yi vurmakla tehdit etti.

Türkiye’yi tehdit etti
HABERİ PAYLAŞ

DEAŞ’a Karşı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon yapmış olduğu çarpıcı açıklamalarla resmen Türkiye’ye karşı terör örgütü PKK’nın yanında olduklarını söyledi.

Pentagon’daki basın brifingine Bağdat’tan video konferans yoluyla canlı bağlanan Albay Dillon’a, basın mensupları Türk güvenlik güçlerinin Afrin’deki PKK/YPG güçlerini vurduğuna ilişkin iddiaları sordu. Dillon, kendisinde söz konusu iddiaları doğrulayacak bir bilgi olmadığını söyledi. Ancak Dillon, teorik olarak koalisyonun sahadaki ortaklarını DEAŞ dışındaki saldırılara karşı koruma yükümlülüğü olduğunu kaydetti.

GÖSTERDİK VE KANITLADIK

‘Koalisyonun Kürtler gibi DEAŞ’a karşı operasyonlara katılmış olan yerel güçleri korumak gibi bir sorumluluğu var mı?’ sorusu yöneltilen Dillon ‘Evet diyebilirim. Bunu daha önce çeşitli vesilerle gösterdik ve kanıtladık. Gerekirse SDG’nin (PKK/PYD) çatısı altındaki herkesi; Araplar, Kürtler, Yezidiler ve Hıristiyanları destekler ve koruruz’ dedi.

 Gazetecilerin ısrarla Türkiye’yi kast ederek ‘DEAŞ dışındaki odaklardan gelecek saldırılara karşı da korur musunuz?’ sorularına yine ısrarla PKK savunuculuğu yaparak cevap veren Dillon ‘DEAŞ ile mücadele eden tüm ortaklarımızı her kim olursa olsun koruruz’ ifadelerini kullandı.

KOMİK SAVUNMA

PKK’lı teröristlerin DEAŞ’lı teröristleri ABD’nin himayesinde Rakka’dan kaçırmasıyla ilgili de konuşan Dillon ‘Biz Rakka bölgesinden çıkarken otobüsleri takip ettik. Eğer DEAŞ savaşçılarının kaçması gibi bir durum söz konusu olsaydı havadan müdahale edecektik. Ancak böyle bir durum olmadı’ dedi.

Albay Dillon anlaşmayla ilgili 14 Ekim’de yapılan basın toplantılarında bilgi verildiğini  DEAŞ ile PYD arasındaki anlaşmanını sır olmadığını da ifade etti. 

“VAHİM VE İBRET VERİCİ”

Dışişleri Bakanlığı ise anlaşmaya tepki gösterdi. Bakanlık durumu “vahim ve ibret verici” olarak niteledi. Açıklamada anlaşmanın ABD tarafından inkar edilmemesine de tepki gösterildi. Söz konusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden tersine bu anlaşmaya saygı duyulduğunun görülmesinden de “esef duyulmuştur”ifadeleri kullanıldı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X