<

Türkiye’yle ittifakı bozan asıl neden

Dünya siyasetinde ufuk turu yaptıran yazılarıyla Olay Gazetesi okurları tarafından ilgiyle takip edilen Engin Özpınar, bugünkü köşesinde ‘Türkiye ile ABD arasındaki ittifak neden bozuldu’ sorusunu mercek altına aldı.

Türkiye’yle ittifakı bozan asıl neden
HABERİ PAYLAŞ

ABD yönetiminin ağzındaki baklayı Washington Post çıkardı.

Gazetede yer alan yorumda, ABD’nin Türkiye’ye öfkesinin nedenleri şöyle sıralandı: Suriye’de Rusya ve İran’la işbirliğini tercih etmesi, Rusya’dan hava savunma sistemi almaya karar vermesi ve Pentagon’un Kürtlerle işbirliğine karşı çıkması…

WP’ye göre, söz konusu nedenler Türkiye’nin sadece en yakın müttefiki ABD’den uzaklaşmasına yol açmıyor, onu, tümüyle Batı dünyasından uzaklaştırıyor.

WP, bu durumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika’yla ilişkilerin kopması riskini yüklendiğini, ancak bunun ABD’ye değil Türkiye’ye zarar vereceğini öne sürüyor.

Anlaşılıyor ki, Ankara, ABD/PYD/PKK işbirliğine sesini çıkarmasa, Astana’da olmasa, Rusya ve İran’la birlikte hareket etmese, savunma sistemini Rusya’dan almasa Washington’la ilişkilerde hiçbir sorun olmayacak.

*

Asıl kilit konu hangisi acaba? ABD açısından hepsi önemlidir elbette. Ancak Pentagon’un PYD/PKK’yla askeri işbirliği öne çıkıyor.

Anımsanırsa Ankara, başından beri bu duruma itiraz ediyordu. Ama nedense bu itirazları ABD hiç ciddiye almadı.

Demek, bir planı vardı ve bu konuda kimseyle tartışmaya girmek istemiyordu. “Ben yaptım, oldu” diyecekti.

Diyecekti de, sonuçta Kürtlerin başı belaya girecekti.

Türkiye’yle de değil , Suriye’yle belaya girecekti.

Neyse ki yol yakınken uyarıda bulunuyorlar PYD/PKK’ya… Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim örneğin… Diyor ki, “ABD desteği sizi sarhoş etti. Ancak bu desteğin sonsuza kadar sürmeyeceğini anlamanız gerek.”

*

Peki Suriyeli bakan şu günlerde niçin Kürt örgütlerini uyarma gereği duymuş?

►Yazının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X