Türkmenler kriz masası kuracak

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, Suriye’deki tüm Türkmenleri temsil edecek bir kriz merkezi oluşturulacağını bildirdi.

Türkmenler kriz masası kuracak

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep’te, Suriye’dekiTürkmen komutanlarla toplantı yaptıklarını hatırlattı. 

Suriye’deki son duruma ilişkin değerlendirmede bulunduklarını ifade eden Mustafa, bundan sonra daha sık bir araya geleceklerini söyledi.

Suriye halkının toprak bütünlüğünü savunduğuna dikkati çeken Mustafa, bazı güçlerin ise ülkelerini bölmeye çalıştığını aktardı.

PYD tüm Türkmenleri kovdu”

Özellikle Türkmenlerin çok zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Mustafa, soydaşlarının Suriye’nin her bölgesinde bulunduğunu anlattı.

Türkmenlerin artık tehlikenin farkında olduğunu dile getiren Mustafa, şunları kaydetti:

“Her ne kadar Türkmenler Suriye’nin her tarafına dağılmışsa da kritik durumlarda karar verecek bir merkezi olması gerekiyor. Bundan dolayı kriz masası gibi bir komisyon oluşturulacak ve bu tüm Türkmenleri temsil edecek. Çünkü hepimiz bu gemideyiz ya batacağız ya çıkacağız. Bundan sonra Türkmenler kendi topraklarını koruyacak. Bayırbucak, Halep ve Tel Abyad’daki Türkmenlerin durumu malum. PYD tüm Türkmenleri kovdu. Dolayısıyla bunlara tedbir almamız gerekiyor. Eskiden Türkmen birlikleri kendi olduğu yeri koruyordu ama şimdi birliklerin nerede daha fazla ihtiyaç varsa oraya yönlendirilmesi hedefleniyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X