Üç ayda 1 milyon gurbetçi geldi

Rusya ile yaşanan sorun devam ederken, Avrupalı turistin de güvenlik kaygısı nedeniyle henüz harekete geçmemesi turizm sektörünü kara kara düşündürürken, yurt dışında yaşayan Türklerin ilgisi sevindiriyor.

Üç ayda 1 milyon gurbetçi geldi

Türkiye’yi ocak-mart döneminde ziyaret eden gurbetçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6, gurbetçilerin Türkiye’de yaptığı kişi başı harcama da ortalama 65 dolar arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’yi 5 milyon 107 bin 553 turist ziyaret etti. Bu rakamın 1 milyon 93 bin 7’sini yurt dışında ikamet eden ve Türkiye’ye tatil amacıyla gelen Türkler oluşturdu. 2015’in eş dönemine kıyasla 62 bin 764 kişilik artış dikkat çekerken, bunun oransal karşılığı yüzde 6 oldu. İlk 3 ayda 4 milyar 66 milyon 384 dolar olarak hesaplanan turizm gelirinin yaklaşık 2,9 milyar doları yabancılardan, 1,1 milyar doları da gurbetçilerden elde edildi.

KİŞİ BAŞI 1059 DOLAR

Gurbetçilerin kişi başı ortalama harcaması, bin 59 dolar oldu. 2015 yılının eş döneminde bu rakam 994 dolar düzeyinde gerçekleşmişti. Yabancı ziyaretçilere bakıldığında ise geçen yıl 884 dolar olan ortalama harcama, bu yılın aynı döneminde 717 dolar olarak belirlendi. Bu arada, 3 aylık dönemde yurt dışından gelen ziyaretçiler, toplam 60 milyon 223 bin 546 geceleme yaptı. Bunun 42 milyon 745 bin 949’u yabancı ziyaretçilerden, 17 milyon 477 bin 597’si de yurt dışı ikametli Türklerden kaynaklandı. Yabancıların kişi başı ortalama geceleme sayısı 10,7, gurbetçilerin 16 olarak belirlendi.

TURİZMDE SIKINTI DEVAM EDİYOR

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, turizm ürünlerine yapılan aşırı damping, yüksek fiyatla tatil yapan ve piyasada en çok harcama yapan Rus pazarındaki düşüşün turizm gelirini olumsuz etkilediğini söyledi. Türkiye’ye gelen turistin ortalama kalış sürelerinin de bir geceden fazla düştüğünü ifade eden Kızıldağ, ”Şu anda sektörde gözle görülür bir toparlanma yok, bütün pazarlarda sıkıntı devam ediyor. Rusya pazarında herhangi bir ilerleme yok. Avrupa pazarında beklediğimiz son dakika satışları da güvenlikle ilgili kaygılar nedeniyle henüz başlamadı” dedi.

ERKEN REZERVASYONDA YERLİ ATAĞI

POYD Başkanı Ali Kızıldağ, yurt içi pazarın canlanması için önemli kampanyalar yapıldığını ve ciddi bir erken rezervasyon artışı yakalandığını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X