`Ücretsiz seyahat suistimal ediliyor`

İnegöl`de 65 yaş üzeri 9 bin 300 vatandaşın ücretsiz seyahat etmesi nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden İnegöl Ulaşım A.Ş (İNULAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Ayçiçek, 65 yaş üzeri vatandaşların otobüslere ayda 75 bin kez ücretsiz bindiğini ve

`Ücretsiz seyahat suistimal ediliyor`
SADULLAH ORGAN
 
Kamu hizmeti yapan bir şirket olduklarını belirten İNULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Ayçiçek, “65 yaş üzeri vatandaşların serbest seyahati konusunda sorumluluk merkezi hükümette. Ulaşımda kar amacı güdülmediğini, temel hedefin hizmet etmek olduğunun altını çizmek istiyorum. Zarardan emin olmamız lazım. 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz seyahat etmesi noktasında, ayda 75 bin ücretsiz biniş yapılıyor. Bu da bizi 1 milyon 600 bin lira zarara uğratıyor. Zaten gazi, şehit yakınları ve kolluk kuvvetlerini ücretsiz olarak taşıyoruz. Bunun da bize maliyeti yıllık 800 bin lira. Bunun da üzerine 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz seyahat etmesi eklenince 2 milyon 400 bin lira maliyet çıkıyor. Bu konuda yetkililerin bizlere yardımcı olmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.
 
100 KİŞİNİN KARTI İPTAL
 
Ücretsiz seyahatte suistimallerin de yaşandığını öne süren Ayçiçek, vatandaşlardan anlayış beklediklerini söyledi.
 
Ayçiçek, “Ücretsiz olması demek, istediğiniz kadar kullanmak demek değil. Devlet bu hakkı, hakkaniyet ölçüleri içerisinde diğer insanları mağdur etmeden kullanılması amacıyla vermiştir. Bu yasal hakkı, İnegöl halkının duyarlı bir şekilde kullanmasını istiyoruz. Ayrıca bu ücretsiz kartı, hak sahibi haricinde başkalarının kullanması yasaktır. Araçlara binerken, farklı birinin bu ücretsiz kartları kullandığını tespit ettik. Bu konuda 100 kişinin kartı iptal edildi ve bir daha verilmedi” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X