Ucuz yakıt uyarısı

Özellikle şehirlerarası yollarda rahatlıkla bulunan kalitesiz ucuz motorinin araç motorlarına büyük zarar verdiğini belirten PÜİS Başkanı Okumuş, ”Daha da önemlisi trafik kazalarında yangın çıkması sonucu can kayıplarına varan facialara neden olabiliyor’

Ucuz yakıt uyarısı

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, 10 günlük Kurban Bayramı tatili dolayısıyla uzun mesafeler katedecek sürücüleri hileli akaryakıt konusunda uyardı.

Bayram tatilinin uzaması nedeniyle trafiğe çıkacak araç sayısının da artacağına dikkati çeken Okumuş, sürücülerin yakıtlarını lisanslı akaryakıt istasyonlarından almaları gerektiğini söyledi. Özellikle şehirlerarası yollarda rahatlıkla bulunan ucuz motorinin, yakıt kalitesiyle ilgili sakıncaları da beraberinde getirdiğine işaret eden Okumuş, ”Kimse zararına ticaret yapmaz. Bir ürün, maliyetinin altındaki fiyatlara satılıyorsa, o ürünün kalitesinden şüphe duymak gerekir” diye konuştu.

PAHALIYA MAL OLABİLİR

Söz konusu yakıtların bir yandan çevre kirliliğine neden olurken, öte yandan araç motorlarına büyük zarar verdiğini ifade eden Okumuş şöyle devam etti: ”Daha da önemlisi trafik kazalarında yangın çıkması sonucu can kayıplarına varan facialara neden olabiliyor. Tüketiciler, özellikle şehirlerarası yollarda ‘ucuz yakıt’ tabelalarına kanıp maliyetinin çok altındaki fiyatlara satılan yakıtları almasınlar. Ucuz diye aldıkları yakıt kendilerine pahalıya mal olabilir. Vatandaşlarımız bayram yolculuklarının kabusa dönüşmesini istemiyorlarsa, maliyetinin altındaki fiyatlarla satılan bu tür yakıtlara itibar etmesinler.”

BAYİLERE YAZI YAZILDI

Sendika üyesi akaryakıt istasyonu işletmecilerini, işyerlerine gelen müşterilere nasıl davranılması gerektiği konusunda yazılı olarak uyardıklarını da anlatan Okumuş şöyle devam etti: ”Bu yazıda, özellikle saha temizliği ve tuvalet hijyeni, istasyona giriş ve çıkışların güvenli olması için gerekli aydınlatmaların yapılması konusunda uyarılara yer verildi. Ayrıca üye işyerlerimizin bayram tatili süresince vatandaşlarımıza günün 24 saati hizmet verebilecek ayarlamaları yapmaları da iletildi. Bayilerimizin tümünün bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.”

13 BİNDEN FAZLA İSTASYON VAR

Türkiye genelinde 13 binden fazla akaryakıt istasyonu bulunduğunu dile getiren İmran Okumuş, verilen hizmetin kalitesi konusunda aksi yöndeki duyum ve şikayetlerin titizlikle değerlendireceğini kaydetti. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de trafiğe kayıtlı 21 milyondan fazla araç bulunurken, bunların en az üçte birinin bayram tatilinde değişik zaman dilimlerinde karayollarında seyretmesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X