UEDAŞ’ın projesine TUBİTAK desteği

Mesut Efe, yeni proje ile Türkiye’de elektriksel kayıpları azaltmak adına yapılan çalışmalara önemli katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

UEDAŞ’ın projesine TUBİTAK desteği

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), elektrik şebekesindeki kayıpları azaltmak için yaptığı çalışmalarda kullanacağı yeni bir cihaz geliştirdi. 

Elektrik enerjisinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak sistem, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor. 

Yerli sermaye ile üretilerek ekonomik olarak tüm dağıtım şirketleri ile özel trafolu müşterilere hitap edecek olan bu cihaz sayesinde sistemde kullanılan tüm transformatörlerin anlık olarak izlenmesini ve teknik kayıplarının raporlanması sağlanacak. UEDAŞ Ar-Ge Direktörlüğü ve ENDOKS firması tarafından yürütülen projenin 2017 yılında tamamlanarak hayata geçirilmesi planlanıyor.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ

UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, projenin sonuçlanması ile verimliliğin yanı sıra kesintisiz enerji hizmeti sağlamak için trafoların kullanım ömrü veya bakım gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmayı hedeflediklerini anlattı.

Kocaeli Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakülteleri ile sistemin modellenmesi ve bilimsel araştırmalar konularında işbirliği yaptıklarını belirten Efe, “Projemiz ile trafolarımızın daha verimli kullanılması için teknik kayıplarını ölçerek, ülkemizdeki elektriksel kayıpları azaltmak adına yapılan çalışmalara önemli katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu sayede trafoların test laboratuvarlarındaki sabit değerlere göre değil, canlı sistem içerisinde karşılaşılan her türlü durumda enerji verimliliğini belirleyerek hangi noktalara müdahale edeceğimiz konusunda bizlere bilgi veren bir sistem kuracağız.”

MİLLİ EKONOMİYE KATKI

Efe, yaklaşık 1 milyon lira maliyet ile tamamlanacak olan projenin yüzde 60’ının TÜBİTAK tarafından karşılanacağının altını çizen Efe, “Temmuz ayından beri devam eden ve 2017 yılında tamamlamayı planladığımız projemiz mili ekonomiye de önemli oranda katkı sağlayacak” diye konuştu.

Günümüz teknolojisi ile klasik şebeke işletmeciliğinin ötesine geçerek akıllı şebekelere yönelmeyi amaçladıklarını ifade eden Efe, bu nedenle Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem verdiklerini vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X