Ukrayna’da mutabakat

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile hükümet güçleri arasında rehinelerin değişimi ile ağır silahların savaş hattından çekilmesi konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Ukrayna’da mutabakat

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan Aleksandr Rozmaznin, ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı mücadele eden hükümet güçlerinin 26 Aralık’tan sonra mermi çapı 100 milimetreden büyük ağır silahlarını savaş hattından geri çekmeye başlayacağını belirtti. Rozmaznin, tarafların ağır silahlarını 15 kilometre geri çekmesiyle taraflar arasında 30 kilometrelik bir güvenlik bölgesinin oluşturulacağını belirtti. Rozmaznin, “Minsk memorandumunun hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun ilk etabı gerçek ateşkesin sağlanması. 26 Aralık’tan sonra mermi çapı 100 milimetreden büyük olan ağır silahları savaş hattından geri çekerek, Minsk mutabakatının ikinci aşamasına geçeceğiz” diye konuştu. 

Doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği Luhansk Halk Cumhuriyeti Başkanı İgor Plotnitski de, “Günümüzde tek bir mutabakat var. O da, 28 Aralık tarihine kadar 225 ayrılıkçıya karşı 150 askerin değiştirilmesi konusundaki mutabakat” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X