ULAK için geri sayım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın gelecek hafta Kars’ta yapılacak seremoniyle hizmete gireceğini belirtti.

ULAK için geri sayım

Arslan, 500’den az kişinin yaşadığı yerlerde haberleşme hizmeti sağlamak için baz istasyonlarını Evrensel Hizmet Fonu kapsamında bakanlığının kurduğunu ve bu nedenle yerli ve milli ULAK’ı çok önemsediklerini söyledi. Kurulumu gerçekleştirilen bin 799 noktadaki baz istasyonunun 4,5G seviyesinde hizmet verebilmesi için çalışma başlattıklarını hatırlatan Arslan, bin 472 noktaya baz istasyonu kurulumuna ilişkin ikinci fazın da GSM operatörlerince yürütüldüğünü kaydetti. Söz konusu çalışmaya ilişkin süreçlerin başlatıldığına dikkati çeken Arslan, bu ihalelerde yerli baz istasyonu kurulması şartı getirdiklerini vurguladı. Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın yapımının tamamlandığını, testlerinin yapıldığını ve sahada kullanımının başladığını dile getiren Arslan, ‘’Bakanlık olarak evrensel hizmet kapsamında birinci faz için şu ana kadar 150 ULAK ekipmanının testini ve fabrika kabullerini yaptık. Bu ay içinde 150’sinin daha testini yapacağız. Haziran ayında 189 ULAK’ın teslimini gerçekleştireceğiz” dedi.

YERLİLİK ORANI % 43

ULAK’ta birinci fazda yüzde 10 olan yerlilik oranını yüzde 43’e yükselttiklerine işaret eden Arslan, ‘’İkinci fazda 590 noktada yerli ve milli baz istasyonu kullanılacak. İkinci fazda yüzde 30 öngördüğümüz yerlilik oranı da yüzde 54 oldu. Bu bizi memnun ediyor” diye konuştu. Bakan Arslan, evrensel hizmet kapsamında bin 80 ULAK siparişinin verildiğini anlatarak, GSM operatörlerinin sipariş sayısının da 625 olduğunu dile getirdi. ULAK baz istasyonunun tüm GSM operatörlerince kullanılmasına ilişkin seremoninin gelecek hafta Kars’ta yapılacağının altını çizen Arslan, böylece Türkiye’nin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verileceğini bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X