Ulaşım olmadan gelişme olmaz… Bursa dağ yöresinin gelişimi için bu 6 yol önemli

İllerin, ilçelerin, bölgelerin, yörelerin gelişimi için yol çok önemli. Çünkü, ulaşım olmadan gelişme olmuyor. Bursa’nın güneydoğusunda kalan dağ yöresi de yol eksikliğini bir türlü aşamadı. Bu durum yörenin gelişimini engelliyor.4 dağ ilçesinin aşamadığı ulaşım sıkıntısıyla ilgili olarak, bölgeyi iyi tanıyan Yol ve Ulaşım Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl alternatifleri de kapsayan 6 yol önerisi getirdi. Bu yollar için topyekûn baskı gerekiyor…Olay Gazetesi Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Ulaşım olmadan gelişme olmaz… Bursa dağ yöresinin gelişimi için bu 6 yol önemli

Bilinen gerçek… Bölgesel gelişmişlik için önce ulaşım gerekiyor. Gerçekten de, bir bölgenin, yörenin gelişebilmesi için yol çok önemli.

Ne yazık ki…

Bursa’nın 4 ilçesinin yer aldığı dağ yöresi bu eksiği yaşıyor. Bursa’nın Güneydoğusu’ndaki bu bölge, yol olarak ülkenin Güneydoğusu’nun gerisinde.

İşte…

Dağ yöresinin yol sorununu, eski Karayolcu olan, yörede de görev yapan Yol ve Ulaşım Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’le konuştuk.

Sözü hiç uzatmadan şunu söyledi:

“4 dağ ilçemizin pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Geç bile kalındı. Doğu ve Güneydoğu’dan daha mahrumiyet çeken yerler var o bölgede.”

Gözlemi şu:

“Dağ ilçelerimizin karayolu ulaşımı tek merkezli olmaktan çıkarılmalı, alternatiflerle konforlu karayolu ulaşım seçenekleri artırılmalı. Böylece daha hızlı gelişmesi ve göç vermesi önlenmeli.”

Düşüncesi şu:

“Bütünşehir yasası gereği, Büyükşehir yol ağında bulunan yollar rehabilite edilip konforu artırılmalı, trafik güvenliği için risk noktaları standartlara uygun hale getirilmeli, ya da Karayolları yol ağına dahil edilip, yeniden projelendirilmeli. Böylece merkezi bütçeden daha fazla pay alabilir.”

6 yol için önerilerini sıraladı:

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X