‘Üniversite hastaneleri yok edilmek mi isteniyor’

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, üniversite hastanelerinin işleyişine ilişkin bir soru önergesi verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle verilen önergede bu hastanelere ne kadar kaynak ayrıldığını soran İrgil, “Üniversite hastane

‘Üniversite hastaneleri yok edilmek mi isteniyor’

Dr. İrgil’in başta kaynak sorunu olmak üzere uzman kadroların azalması ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşmesine ilişkin yanıt aradığı sorular şöyle:

“2011-2015 döneminde üniversite hastanelerine ayrılan kaynak nedir? Hastanelere göre dağılımı nedir? Üniversite hastanelerine ayrılan kaynakta bir azalma söz konusu ise bunun nedenleri nelerdir? 2011-2015 döneminde üniversite hastanelerinden ayrılan sağlık personeli sayısı, unvanlar ve hastanelere göre dağılımı nedir? Üniversite hastaneleri uzman doktor yetiştirmektedir bu nedenle sağlık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu sistemin bozulması ülkemizde sağlık hizmetlerini olumsuz yönde etkilemeyecek midir? Bu konuda ne tür önlemler alınacaktır? 

İzlenilen sağlık politikaları ile üniversite hastaneleri yok edilerek sağlık sektörünün özelleştirilmesi mi amaçlanmaktadır? Üniversite hastanelerinde hastalar uzun süre sıra beklemekte, tıbbi tetkikler için ileri tarihlere gün verilmekte, hatta hastalar bu hastanelere telefonla dahi ulaşıp randevu alamadıklarını dile getirmektedir. Sorunun çözümü için hangi kalıcı ve etkin önlemler alınacaktır? Ekonomik açıdan zor durumda olan üniversite hastaneleri için nasıl bir çözüm planınız var?”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X