Üniversiteli arıların ürünleri satışa sunuldu

Arıcıların sorunlarına çözüm bulmaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuş olan Uludağ Üniversitesi Arıcılık Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGAM), çalışmalarında kullandığı kovanlarda elde ettiği arı ürünlerini ilk kez satışa sun

Üniversiteli arıların ürünleri satışa sunuldu

Görükle Yerleşkesi içinde bilimsel projeler kapsamında üretilen kestane balı, süzme bal, yaş polen, arı sütü, arı ekmeği ve propolis, AGAM merkezinde şişelenip paketlenerek tüketiciye satılıyor.

Uludağ Üniversitesi AGAM Müdürü Prof. Dr. İbrahim Çakmak, bilimsel araştırma projeleri kapsamında Görükle Yerleşkesi içinde çeşitli bölgelere yerleştirdikleri kovanlardan bir tona yakın bal elde ettiklerini, bunları şişeleyerek ilk kez satışa sunduklarını söyledi. Kovanlardan çıkan her ürünü değerlendirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Çakmak, bal, yaş polen, arı sütü, arı ekmeği ve propolis gibi ürünlerin yanı sıra arıların ürettiği gerçek balmumu peteklerinden bir kısmını mum yaptıklarını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X