Ünlü mankene 1 yıl 2 ay hapis!

Manken Merve Büyüksaraç, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ünlü mankene 1 yıl 2 ay hapis!
HABERİ PAYLAŞ

İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, manken Merve Büyüksaraç katılmadı. Duruşmada, müdahilCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatı Hatice Özay temsil etti.

Duruşmada söz alan sanık Büyüksaraç’ın avukatı Ali Deniz Ceylan, “Müdahil Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet yöneticisi olduğu için eleştiri sınırları sert bir şekilde yorumlanmamalıdır. Müvekkilimin paylaştığı ifadelerin siyasi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle müvekkilimizin beraatına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

BÜYÜKSARAÇ’A KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI SUÇLAMASI

Erdoğan’ın avukatı Özay ise şikayetlerinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılması gerektiğini belirterek, “Suça konu paylaşımların eleştiri sınırlarında değerlendirilmesi mümkün değildir. Kişilik haklarına saldırı oluşturmaktadır. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

MERVE BÜYÜKSARAÇ’A 1 YIL 2 AY HAPİS

Davaya ilişkin kararını açıklayan hakim, suçun işleniş şekli, konusu ve neticeleri göz önünde bulundurularak, sanık Merve Büyüksaraç’ın, “kamu görevlisine alenen birçok kez hakaret etmek” suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Sanığın iki yıldan az ceza alması ve hakkında herhangi bir sabıka kaydının bulunmamasını gözönüne alındığını belirten hakim, sanığa verilen hapis cezası hükmünün açıklanmasının 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılmasına karar verdi.

Ceza hükmü, manken Büyüksaraç’ın 5 yıl içinde kasten herhangi bir suç işlememesi durumunda ortadan kaldırılacak.

ÜNLÜ MANKENİN INSTAGRAM PAYLAŞIMI

Manken Merve Büyüksaraç, Instagram hesabından Erdoğan aleyhine yazılan “Ustanın Şiiri” adlı bir şiir paylaşmıştı. Büyüksaraç hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Merve Büyüksaraç’ın, zincirleme şekilde “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 5,5 ay ile 4 yıl 4,5 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X