Unutkan talihli servet bıraktı

Beş yılda Piyango biletinde 93,5 milyon, Sayısal Loto’da 49,4 milyon, Süper Loto’da 31,6 milyon, On Numara’da 20,7 milyon, Şans Topu’nda 19,8 milyon, Hemen Kazan’da ise 2,7 milyon liralık ikramiye tahsil edilmedi.

Unutkan talihli servet bıraktı
HABERİ PAYLAŞ

Şans oyunlarında son 5 yılda 218 milyon lira tutarında ikramiye, dikkatsizlik veya unutkanlık nedeniyle sahiplerince alınmadı.

 
Şans oyunlarına para yatıranların biletlere ya da oyun kuponlarına dikkatli bakmaması, onları bir kenara atması veya ikramiyeyi az bulup tahsil etmemesi nedeniyle her yıl milyonlarca lira tutarında ikramiye, bu oyunları düzenleyen kuruluşlarda kalıyor. Milli Piyango İdaresi verilerine göre, vatandaşın Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nden geçen yıl tahsil etmediği ikramiye tutarı 44 milyon 513 bin 350 lira olarak belirlendi. Bunun 17,1 milyon lirasını Piyango, 9,4 milyon lirasını Sayısal Loto, 8,6 milyon lirasını Süper Loto ikramiyeleri oluşturdu. On Numara’da alınmayan ikramiye tutarı 5 milyon lira, Şans Topu’nda 3,8 milyon lira, Hemen Kazan’da da 525 bin lira oldu.

EN FAZLA PİYANGODA

Şans oyunlarında en fazla dalgınlık, piyango biletlerinde yaşanıyor. 2008 yılında 12 milyon 286 bin lira olan tahsil edilmeyen piyango ikramiyesi tutarı, geçen yıl 17 milyon 95 bin lirayı aştı. Umudunu piyango biletlerine bağlayanlar son 5 yılda toplam 93 milyon 581 bin liralık ikramiyeyi almadı. Sayısal Loto, Piyango’dan sonra vatandaşın en fazla dikkatsiz davrandığı şans oyunu oldu. 5 yıllık süreçte Sayısal Loto’da ikramiye kazananlar, 49 milyon 470 bin lirayı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kasasına bıraktı.

HEMEN KAZAN’AN BİLE 2,7 MİLYON LİRA BIRAKTI

Beş yıllık dönemde dönemde tahsil edilmeyen ikramiye tutarı; Şans Topu’nda 19 milyon 897 bin lira, Süper Loto’da 31 milyon 640 bin lira, On Numara’da 20 milyon 792 bin lira olarak kayıtlara geçti. Hemen Kazan bileti alanlar bile 5 yıllık dönemde kazandıkları 2 milyon 788 bin liralık ikramiyeyi almadı. Böylece şans oyunlarında son 5 yılda toplam 218 milyon lira tutarında ikramiyenin, dikkatsizlik veya unutkanlık nedeniyle sahiplerince alınmadığı belirlendi.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 1 YIL

Milli Piyango biletlerinde ikramiyelerin alınması için talihlilere 1 yıllık süre tanınıyor. Söz konusu süre içinde tahsil edilmeyen ikramiyeler, kamu payına otomatik olarak dahil oluyor. Bu kapsamda ikramiyeler Maliye Bakanlığı Merkez Saymanlığına gönderiliyor. İlgili yasaya göre de Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu, Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna aktarılmak üzere Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek konuluyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yıllık bütçesine ödenek ayrılırken de bu paylar dikkate alınıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X