Usta şair Ahmet Oktay yaşamını yitirdi

Türk edebiyatının üretken kalemlerinden Ahmet Oktay, hayatını kaybetti. Şiirin yanı sıra deneme, inceleme ve araştırma kitapları da kaleme alan Oktay, uzun yıllar gazetecilik yapmıştı.

Usta şair Ahmet Oktay yaşamını yitirdi
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yayımlanan başsağlığı mesajında, ‘Şiirimizin ustalarından şair, yazar gazeteci Ahmet Oktay Börtecene’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Oktay Börtecene’yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemiz Börtecene’nin ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz’ ifadelerine yer verildi.

Mesajda, Börtecene’nin cenazesinin, bugün Erenköy Galip Paşa Camisi’nde öğlen vakti kılınacak namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verileceği kaydedildi.

1933’te Ankara’da doğan Börtecene, 1961’de Yeni İstanbul Gazetesi’nin Ankara Bürosu’nda parlamento muhabiri olarak profesyonel gazeteciliğe başladı.

ÖDÜLLER ALDI

Ankara Ekspres, İktisat ve Piyasa, Vatan gibi gazetelerde muhabir olarak çalışan Börtecene, daha sonra İstanbul Radyosu, Akajans ve Dünya gazetesinde görev yaptı. 1978’de yeniden TRT’ye dönen Börtecene, 1982’de emekliye ayrıldı. Börtecene, emekli olduktan sonra bir süre de Milliyet gazetesinde çalıştı.

Ortaokulda sıralarında yazmaya başladığı bazı şiirleri çeşitli dergilerde yayınlanan Börtecene, ‘Her Yüz Bir Öykü Yazar’ kitabıyla 1957’de Yeditepe Dergisi’nin Şiir Ödülü’nü, ‘Yol Üstündeki Semender’ kitabıyla 1987’de Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X