Uyku güzelliğimiz için neden önemli?

Uykunun hem ruhsal hem de bedensel anlamda önemini hepimiz çok iyi biliyoruz ancak son dönemde kozmetik alanında yapılan araştırmalarla birlikte uyku, her zamankinden daha fazla konuşulur oldu.

Uyku güzelliğimiz için neden önemli?

Yapılan araştırmalara ve uzmanlara göre, vücudumuz geceleri kendini yeniliyor ve adeta “yeniden başlat” moduna geçiyor. Peki, yeterince uyumadığımızda neler mi oluyor? Gelin, bakalım…

Matlık

Yeterli uyku almamak, vücudumuzun mat görünümü engelleyen doğal nem bariyerini zayıflatıyor. Bu da ne yazık ki kuru cilt demek…

İnce Çizgiler

Akşam saatlerinde vücudumuzda güçlü bir antioksidan olan melatonin açığa çıkıyor, uyku isteğiyle birlikte büyüme hormonu (HGH) salgılanmaya başlıyor. Bu da ciltte dolgunlaştırıcı etki yaratarak ince çizgi görünümünün öne geçiyor.

Sivilceler

Uyuduğumuz süre boyunca vücudumuz kortizol hormonunu (stresli anlarda ortaya çıkan hormon) baskılar. Az uyku, vücudun rahatlamasına engel olur ve bu da ciltte tahriş, akne gibi problemleri tetikler.

Göz Altı Torbaları

Kortizol hormonunun yükselmesi vücutta su tutulmasına sebep olur. Eğer göz altlarınızdaki deri çok inceyse, uykusuz kaldığınızda torbalar da kaçınılmaz.

Kilolar

Uykusuzluk, vücudun çok fazla ghrelin hormonu (açlık hormonu) üretmesine neden oluyor. Eğer yeterince uyursak leptin hormonu (tokluk hormonu) salgılanıyor ve uykumuzu alırken aynı zamanda açlık hissine de engel oluyoruz.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X